Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej ze ściganiem korupcji w wymiarze sprawiedliwości?

Cezary Gmyz

Umorzenie śledztwa w sprawie korupcji sięgającej Sądu Najwyższego to zły sygnał. Prokuratura nie zaprzecza, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zgromadziło dowody świadczące o nagannych, jeśli nie karygodnych, zachowaniach adwokatów, prokuratorów i sędziów.

Uznała jednak, że nie może ich wykorzystać, bo rzekomo zostały zgromadzone bez podstaw prawnych.

Niestety w przypadku przestępstw dokonywanych przez tych, którzy mają je ścigać i osądzać, to raczej reguła niż wyjątek. Fiaskiem kończyły się próby ścigania korupcji w wymiarze sprawiedliwości na Podbeskidziu czy Suwalszczyźnie. Wszystko wskazuje na to, że podobnie skończy się próba ukrócenia praktyk korupcyjnych, które zaczęły się na Dolnym Śląsku, a sięgnęły stolicy.

Afera Amber Gold pokazała, jak szkodliwe są nieformalne kontakty przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z politykami i biznesmenami. Jeśli nie przetnie się tych niebezpiecznych związków, to sprawiedliwość będzie tylko pustym słowem, niezawisłość zaś sędziów i niezależność prokuratorów będzie symbolem chronienia własnych korporacyjnych interesów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO