Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W tym roku Inspekcja Transportu Drogowego zamontuje 300 fotoradarów. Wraz z montażem każdy kosztuje 140 tys. zł.

ITD planuje, że dzięki wyeliminowaniu pojazdów jadących z nadmierną prędkością do 2019 r. liczba ofiar wypadków drogowych zmaleje o 1,2 tys., do 2,8 tys. rocznie.

Na rynku wtórnym o klimatyzację pyta 68 proc. kupujących – wynika z danych internetowego serwisu OtoMoto.pl. Szyberdachami zainteresowane jest 13 proc. użytkowników serwisu, podgrzewanymi fotelami 17 proc. i 75 proc. odtwarzaczami CD. Rośnie popularność czujników cofania – zapytało o nie 15 proc. osób w br., w porównaniu 12 proc. w 2011 r.

Producent hybrydowych aut Fisker podał, że jego limuzyna Karma spełnia narzucone przez amerykański rząd na 2025 r. normy wielkości spalania. Waszyngton wymaga, aby w 2025 r. samochody średnio przejeżdżały 45,6 mili na galonie, natomiast obecna Karma przejeżdża 47,3 mili (czyli spala 5,8 l/100 km). Karma uzyskała słabą ocenę pism konsumenckich, krytykujących model za niedostateczną dynamikę.

Dzięki wspólnym polsko-niemieckim patrolom granicznym, które działały od kwietnia, w pół roku funkcjonariusze m.in. zatrzymali kradzione samochody o wartości blisko pół miliona złotych. Program potrwa do końca grudnia.

BMW przygotowuje trzycylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne o pojemności 1,5 l. Pierwszym modelem, który je otrzyma, będzie hybrydowy i8. Premiera tego auta przewidziana jest na koniec 2014 r. W drugiej kolejności trzycylindrowe silniki trafią pod maski Mini i BMW. Będą ustawione poprzecznie lub podłużnie i wspomagane turbosprężarkami osiągną 200 KM.

Volkswagen zapewnia, że jego najnowszy Golf w wersji Blue Motion ze 110-konnym silnikiem 1,6 TDI spala 3,2 l/100 km. Ta wersja pojawi się w sprzedaży latem przyszłego roku. Golf Blue Motion poprzedniej generacji (spalał 4,5 l/100 km) był sprzedawany w Polsce, ale nie cieszył się powodzeniem.

W Europie w sierpniu sprzedaż aut spadła o 8,4 proc., niektórzy jednak producenci ze Starego Kontynentu notują rekordowe wyniki, głównie dzięki rosnącemu popytowi w Azji. Porsche powiększył dostawy w sierpniu o 21 proc., z tego w Europie o 12,8 proc. Łącznie Porsche sprzedało w sierpniu 10 900 aut. Natomiast grupa BMW zwiększyła sprzedaż w sierpniu o 9,7 proc. do 121 600 aut.

Blisko 200 tys. aut nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC – szacuje Biuro Rzecznika Ubezpieczonych.

Tylko w pierwszej połowie roku ubezpieczeni kierowcy musieli zapłacić 35 mln zł za nieubezpieczonych sprawców wypadków. Osoby niepłacące mają wyższy odsetek wypadków od kierowców, którzy wykupili składki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?