Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Dopóki jest religia, dopóty jest nadzieja

Paweł Lisicki

Wywiad z kardynałem Gianfranco Ravasim, przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury

Od Soboru Watykańskiego II mija 50 lat. Jak ocenia ksiądz kardynał jego efekty? Proszę wymienić najważniejsze zdaniem księdza kardynała idee soboru.

11 października został oficjalnie otwarty Rok Wiary zaplanowany przez Benedykta XVI, który zamknie się 24 grudnia 2013 r. Wybór daty jego rozpoczęcia jest znaczący, ponieważ wyznacza 50 lat od uroczystej inauguracji Soboru Watykańskiego II. Pozwolę sobie na krótkie wspomnienie osobiste. Przybyłem do Rzymu, kiedy nie miałem jeszcze 20 lat, aby podjąć studia teologiczne dokładnie 11 października 1962 r. Byłem zatem obecny tego wieczoru w niezliczonym tłumie, który słuchał słynnego „przemówienia księżycowego" Jana XXIII.

Byłem też obecny między tymi, którzy trzy lata później, 8 października 1965 r., przypatrywali się uroczystemu zamknięciu zgromadzenia soborowego z Pawłem VI, aby nie wspomnieć o różnych okazjach, przy których poprzez pośrednictwo jakiegoś biskupa uczestniczyłem w sesjach w Bazylice św. Piotra, śledząc wystąpienia ojców synodalnych.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?