Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z premierem Izraela?

Szewach Weiss

Na początku przyszłego roku odbędą się w Izraelu przyspieszone wybory parlamentarne. Ich murowanym faworytem jest obecny premier Beniamin Netanjahu.

Rząd cieszy się zaufaniem mniej więcej połowy obywateli, ale choć izraelska gospodarka jest w dobrym stanie, sektor bankowy jest stabilny, a waluta silna, wciąż pozostaje dużo problemów do rozwiązania. Klasa średnia zaczyna się obawiać przyszłości, a młodym ludziom trudno znaleźć pracę. Rząd jest jednak silny słabością swoich konkurentów. Była minister spraw zagranicznych Cipi Liwni boryka się z problemami we własnej partii, lewicowej Kadimie.  Inny rywal Netanjahu, Ehud Olmert, wciąż walczy w sądach z oskarżeniami o korupcję.

Obecny premier czuje się więc pewnie, bo rywale nie są w stanie mu zagrozić. Sondaże pokazują, że po wyborach koalicja rządząca może zmienić zabarwienie z prawicowego na centrowe. Być może uda się wówczas w pokojowy sposób rozwiązać narastający problem broni atomowej Iranu i ułożyć stosunki z przechodzącymi burzliwy okres krajami arabskimi. Netanjahu bowiem – wbrew temu, co twierdzą jego przeciwnicy – nie jest prącym do wojny radykałem. Jest raczej stanowczym, ale rozsądnym politykiem prawicowym. Izraelczycy doceniają jego zimną krew, profesjonalizm i zdecydowanie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez