Codzienność torturowania
Z Igorem Kaljapinem, założycielem i przewodniczącym Komitetu przeciw Torturom, rosyjskiej międzyregionalnej organizacji pozarządowej
Z raportu Komitetu przeciw Torturom wynika, że co piąty Rosjanin co najmniej raz w życiu był torturowany przez przedstawicieli władzy. Dlaczego w Rosji policjanci stosują przemoc?
Tortury nie są stosowane tylko w Rosji, ale chyba tylko u nas mają charakter systemowy, choć są nielegalne. W Rosji to po prostu część pracy policji, zwłaszcza kryminalnej. Dlaczego? Od dziesięcioleci ocena pracy policji odbywa się wyłącznie na szeregu formalnych wskaźników, takich jak wykrywalność sprawców, dynamika wzrostu przestępczości itd. Problemem nie są jednak statystyki, lecz to, kto je układa. A zajmują się tym sami policjanci. Ponieważ nie istnieje żaden zewnętrzny instrument kontroli efektywności ich działań, rodzi się silna pokusa pompowania statystyk. Jak? Kiedy na posterunku zjawia się człowiek ze skargą, że go okradziono lub że padł ofiarą chuligaństwa, dyżurny przyjmujący zgłoszenie od razu ocenia, czy policja zdoła wykryć sprawców. W zależności od wniosków decyduje o rejestracji zawiadomienia. Najważniejsze, by na papierze wszystko dobrze wyglądało. Policjantów nie interesuje ani walka z przestępczością, ani poczucie bezpieczeństwa obywateli.