Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kto i za ile pożyczy na mieszkanie

Grażyna Błaszczak

Poszukując atrakcyjnego kredytu hipotecznego, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wysokość miesięcznej raty. Liczą się też inne opłaty dodatkowe

– Wysoki koszt ubezpieczenia powoduje, że porównując ofertę Aliora na przykład z propozycją Citibanku, który nie wymaga zakupu ubezpieczenia ani opłacenia prowizji, przez pierwszych pięć lat trwania kredytu do raty w wysokości 1202 zł należy doliczyć comiesięczny koszt w wysokości 320 zł. Ten przypadek potwierdza, jak ważne jest analizowanie poza wysokością raty również kosztów dodatkowych kredytu – zwraca uwagę Elżbieta Kopka.

Na uwagę zasługuje również oferta banku PKO BP, który oferuje promocyjną marżę w wysokości 1,2 proc. – Warto wiedzieć, że bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu w przypadku klientów, którzy otworzą konto w banku, posiadają lub nabędą kartę kredytową oraz wykupią oferowane przez bank ubezpieczenia od utraty pracy na okres czterch lat – mówi o ofercie PKO BP Elżbieta Kopka. – Dla osób niezainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia od utraty pracy bank przygotował również dwa inne pakiety promocyjne. Przy wykupieniu w banku tylko rachunku ROR marża wyniesie 1,35 proc., a bank pobierze opłatę w wysokości 2,2 proc. Jeśli klient poza rachunkiem ROR i kartę kredytową zadecyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia na życie, to marża wynosić będzie 1,3 proc., a prowizja 1 proc.

Oferty w euro – nieliczne i drogie

Analitycy Invigo sprawdzali także oferty kredytów hipotecznych w euro dla 30-latka, który chce pożyczyć 200 tys. zł. Kłopot z finansowaniem w unijnej walucie polega przede wszystkim na tym, że są one dziś prawie niedostępne.

– Wszystkie banki bardziej restrykcyjnie liczą zdolność kredytową dla osób chcących się zadłużyć w euro w porównaniu do kredytów w złotych. Do tego ustalają progi minimalnych dochodów netto znaczenie wyżej niż w przypadku ofert w złotych. Klienci, którzy zastanawiają się nad finansowaniem zakupu mieszkania kredytem w euro, powinni więc pamiętać, że jest to oferta dla osób o ponadprzeciętnych dochodach, wynoszących nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Do tego banki obligują klientów do korzystania z dodatkowych ubezpieczeń i produktów inwestycyjnych – mówi Elżbieta Kopka.

W październikowym zestawieniu Invigo na pierwszym miejscu wśród kredytów w euro uplasowała się oferta Raiffeisen Banku. Proponuje on marżę w wysokości 3,5 proc. dla klientów, którzy otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów w wysokości minimum 3 tys. zł, kupią kartę kredytową oraz ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu przy wykupie oferowanego ubezpieczenia na życie w całym okresie kredytowania. Koszt ubezpieczenia to 1,5 proc. kwoty kredytu za pierwszy rok ochrony ubezpieczeniowej, w kolejnych latach koszt ubezpieczenia wynosi 0,3 proc.

Drugie miejsce w przypadku kredytów w euro zajął BZ WBK. – Wysokość marży bank wylicza dla każdego klienta indywidualnie. W zależności od jego sytuacji finansowej oraz rodzaju transakcji wynosi ona od 3,3 do 4,5 proc. – mówi Elżbieta Kopka. – Warto wiedzieć, że klienci zainteresowani minimalną marżą muszą się liczyć z koniecznością otworzenia konta w banku wraz z deklaracją regularnych wpływów. Wymagany minimalny dochód osób ubiegających się o kredyt w euro wzrósł do 15 tys. zł w przypadku gospodarstwa domowego oraz z 5 tys. zł do 10 tys. zł w przypadku tzw. singli – dodaje.

Na trzecim miejscu znalazła się oferta Alior Banku. Kredyt w nim ma marżę w wysokości 4,45 proc. Z kolei Getin Noble Bank pożyczy na mieszkanie w euro, proponując marżę 4,65 proc. (pełne zestawienie ofert w tabeli obok).

Eksperci podkreślają, że najważniejsze przy wyborze oferty banku jest nie to, czy rata w chwili uzyskiwania kredytu będzie najniższa, ale to, ile rzeczywiście będzie kosztowało finansowanie kupna mieszkania za pieniądze banku w całym okresie spłaty. Może się okazać, że doliczając do niskiej raty obowiązkowe ubezpieczenia i prowizję, promocyjna oferta wcale nie będzie najkorzystniejsza na dłuższą metę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe