Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dlaczego znowu odnawiają pomniki morderców

Chciałbym podziękować za artykuł Piotra Zychowicza „Na Pradze w kazamatach NKWD" [„URz" nr 43 (90)].

Dotyczył czasów prześladowań komunistycznych, jakie spotkały Polaków patriotów tuż po zakończeniu okupacji. Widać też, jak dzisiaj pomieszane są działania ukazujące prawdę.

Zgadzam się z autorem i trzeba powiedzieć, że jest to smutne, aby spychać bohaterów tamtych nieludzkich doświadczeń na bocznicę.

W miejscu, gdzie Sowieci mordowali Polaków, stawiane są pomniki lub pięknie się odnawia tego typu monumenty. W państwach europejskich kończy się z tymi praktykami, a w Polsce wręcz odwrotnie. Co więcej, robi się to z obawy przed reakcją władz Rosji. Państwo idzie więc za myślą, że lepiej gloryfikować sowieckich najeźdźców niż polskich patriotów. Coś niebywałego!

Mój stryj Stanisław Kamiński ps. Staś-Krawiec zginął w powstaniu warszawskim jako 19-letni chłopiec. I tak się zastanawiam, jaki los by go spotkał po wojnie.

Czy byłby podobny do losu bohaterów artykułu Jadwigi Obrembalskiej i Alfreda Grabowskiego, którzy przeszli piekło komunistycznych katowni choćby na Pradze?

Dziękuję za tekst dający dużo do myślenia, pokazujący, że jeszcze tu, w Polsce, ciągle daleko do właściwego pojmowania prawdy.

Z poważaniem,
Wojciech Kamiński

 

Dziękujemy za list. Jak Państwo wiedzą, sił i energii do pilnowania prawdy o przeszłości nigdy nam nie zabraknie. Właściwy efekt jest możliwy jednak tylko przy zaangażowaniu sił obywatelskich i naciskowi na władze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe