Najnowsza interwencja Uważam Rze

Kto ich uczył?

Miałem okazję być na Stadionie Narodowym zarówno w feralny wtorek, jak i dnia następnego. Ale nie o tym chcę napisać.

Przełożenie meczu spowodowało, że mieliśmy z synem więcej czasu, niż zaplanowaliśmy, na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziewięcioletni Dawid od trzech lat trenuje piłkę nożną i zarazem bardzo interesuje się historią, zwłaszcza II wojny światowej, co niezwykle mnie cieszy.

Po meczu wracaliśmy pociągiem do domu, Dawid pieczołowicie przeglądał kartki z kalendarza zabrane z muzeum, z opisem wydarzeń z poszczególnych dni powstania.

W tym samym czasie na korytarzu wracająca z meczu reprezentacji grupa kibiców GKS Katowice, pijąc i paląc, śpiewała piosenki, z których poznaliśmy narodowość wszystkich mieszkańców Łodzi oraz profesję matek kibiców Ruchu Chorzów. Dowiedzieliśmy się również o karpackim pochodzeniu kibiców Górnika Zabrze („z gór wy syny" lub podobnie).

W pewnym momencie rozległo się głośne „Rudolf Hess GKS", powtórzone kilkanaście razy.

Dawid uśmiechnął się do mnie – nie wiem jeszcze, kim był Hess. Nie wiem, czy ci kibice wiedzą, nie wiem też, o którego Rudolfa Hessa im chodzi (Höß?).

Zastanawiam się, jakie wychowanie odebrali ci kibice? Czy zdają sobie sprawę z tego, co śpiewają?

Kto uczył ich historii? Co powiedzieć synowi? Czy za kilkanaście lat będzie grał w drużynie piłkarskiej i usłyszy podobne hasła z trybun? Co wówczas ma zrobić?

Robert Oślizło, Wodzisław Śląski

 

Współczujemy, sami też miewamy podobne spotkania, nienapawające optymizmem. Na szczęście młodzież jest różna, głupich nie sieją, a sama szkoła nie zastąpi rodziców. Ale próbować warto. Niestety, reakcją państwa polskiego za rządów Platformy jest zmniejszenie edukacyjnej presji i dalsze cięcie programów nauczania wszystkiego, co niepraktyczne.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE