Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Zapomniane ofiary

W centrum Berlina powstał kolejny pomnik Ofiar III Rzeszy. Tym razem „wymordowanych Sinti i Roma". Oczywiście Cyganie wycierpieli ze strony Niemców straszliwe rzeczy i w stawianiu tym nieszczęsnym ludziom pomnika nie ma nic złego. W samym Auschwitz zabito ich ponad 20 tys. Sytuacja jest jednak obecnie taka, że w Berlinie znajdują się trzy pomniki poświęcone trzem społecznościom eksterminowanym przez Hitlera. Pomniki Żydów, Cyganów i... homoseksualistów. Czy w tym zestawieniu przypadkiem czegoś nie brakuje?

Pomnik bohaterów

Władze Warszawy zamierzają przywrócić Pradze sowiecki monument gloryfikujący najeźdźców z Armii Czerwonej. Nic nie pomagają protesty warszawiaków i apele ofiar komunistycznego terroru. Tymczasem władze Nowej Soli zdecydowały o demontażu znajdującego się w tym mieście koszmarnego monumentu „braterstwa broni polsko-radzieckiej". Zamiast niego powstanie pomnik poświęcony żołnierzom walczącym o wolność Polski. Składać się będzie z orła w koronie i olbrzymiej kopii Virtuti Militari. Czy nie można by sprowadzić władz tej miejscowości do Warszawy, a Hannę Gronkiewicz-Waltz wysłać do Nowej Soli? Ale z drugiej strony – za co tak okrutnie karać Nową Sól?

Żałoba lewicy

Brytyjska lewica ogłosiła żałobę. Olbrzymie nekrologi w „Guardianie", Tony Blair składa hołd nieboszczykowi, flagi przed siedzibami Partii Pracy opuszczone do połowy masztów. Kto umarł? Eric Hobsbawm. Guru brytyjskiej lewicy, słynny historyk żydowskiego pochodzenia, który... nigdy nie ukrywał, że jest fanatycznym komunistą. Pochwalał sowieckie zbrodnie na milionach „wrogów ludu", uważał bierność Stalina wobec powstania warszawskiego za usprawiedliwioną „karę", a Wielkiej Brytanii i całego świata kapitalistycznego po prostu nienawidził.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej