Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Corbis/Philip James Corwin

Nie drażnić klientów

Maciej Pawlicki

Mam cztery życia, a mogę dokupić jeszcze kilka. Czy głupkowata reguła komputerowych gier dla kilkulatków stała się główną „metafizyczną perspektywą” popkultury?

Życia można dokupić, jeśli się ma kasę, więc kasa ważniejsza jest od życia. Tak dzieje się w komputerowych grach. Ale czy dominująca dziś cywilizacja aborcji, eutanazji i eugeniki nie mówi tego samego? Na naszych oczach metafizyczna relacja między życiem a śmiercią zamieniona zostaje w relację komercyjną.

Umierania nie ma, umarłych nie ma. Mają być usunięci poza widnokrąg kamer i ekranów, gdzieś w ciemnościach – samotni, niepotrzebni i bezradni. Gdy mają 80 lat i mało kasy albo gdy mają 80 dni, dopiero kilka centymetrów długości i jakąś wrodzoną wadę, która pewnie byłaby dla rodziców problemem. Naturalne umieranie nie jest stanem, na którym można zarobić. Umierający psuje otoczeniu dobre samopoczucie niezbędne do decyzji o zakupach dóbr konsumpcyjnych. Umarli mają być zapomniani, jeszcze zanim umrą.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej