Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Ciszej jedziesz, dalej zajedziesz

Piotr Semka

10 lat po zainicjowaniu przez Erikę Steinbach idei Centrum Wypędzeń – jej wizja historii ma nadal bardzo silną pozycję w dyskusji nad kształtem „Widocznego znaku”

Czy rosyjskie przysłowie pasuje do opisania skuteczności Związku Wypędzonych w jego staraniach o wpływ na przesłanie ekspozycji w Berlinie? Jak najbardziej, bo świetnie opisuje taktykę szefowej Bund der Vertriebenen, dzięki której mimo wycofania się na dalszy plan skutecznie lobbuje na rzecz swojej wizji historii.

Urzędowy optymizm

„Kto kogo wypędzał? Polacy i Niemcy się porozumieli. Koniec sporu o wypędzonych!" – takie entuzjastyczne przesłanie wybiła „Gazeta Wyborcza" na pierwszej stronie, informując 31 sierpnia o opublikowaniu założeń wystawy przyszłego „Widomego znaku". Bartosz Bieliński relacjonował, że myślą przewodnią ekspozycji będzie teza, iż do powojennych wysiedleń Niemców nie doszłoby, gdyby nie zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Niedługo potem w redakcyjnym komentarzu dziennika „Die Welt" Gerhard Gnauck wyraził opinię, że „nowa polsko-niemiecka wystawa" może być kolejnym kamieniem milowym na drodze pojednania obu narodów. Wreszcie przedstawiciel CDU w radzie „Widocznego znaku" Klaus Brähmig podkreślał, że tekst założeń ekspozycji specjalnie przetłumaczono na polski, aby „nikt nie mógł twierdzić, że ktoś chce pisać historię na nowo".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?