Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Wszyscy po trochu, czyli nikt

Dorota Gawryluk

Nawet jeśli matka nie jest idealna, to państwo powinno o nią dbać, a nie się nad nią znęcać

Cała Polska przez kilka dni żyła historią matki z Opola, do której późnym wieczorem przed godz. 22 zapukała policja, spakowała dzieci i odwiozła do pogotowia opiekuńczego, a matkę do aresztu za 2 tys. zł długu wobec urzędu skarbowego. Sprawą przejęli się ministrowie, rzecznik praw dziecka, a nawet sam premier. Jak to Donald Tusk, obiecał kontrolę i ukaranie winnych. Polakom stanowczość w tej sprawie bardzo się oczywiście podobała i o to pewnie chodziło.

Sprawa na kilka dni zeszła z rządowej agendy, bo służby miały robić swoje i robiły. Rzecznik praw dziecka bardzo szybko w sumie, bo już tydzień po wydarzeniu, opublikował raport z kontroli. Jak to zwykle bywa z raportami w Polsce, mówi on wiele i nic jednocześnie. Wskazuje na uchybienia konkretnych instytucji, a więc sądu i policji, a jednocześnie wskazuje, że winna jest matka, bo była bezczynna. A skoro wszyscy winni po trochu, to w sumie nikt. Raport rzecznika praw dziecka może nawet wbrew intencjom zamazuje odpowiedzialność, czyni całą sprawę z kobietą z Opola niewartą aż tak dużej uwagi, a już na pewno niezasługującą na oburzenie społeczne, jakie wywołała. Trudno oprzeć się wrażeniu, że aktywność rzecznika praw dziecka akurat tutaj zaszkodziła, zamiast pomóc. Bo po tak postawionych akcentach, jak zrobił w swoim raporcie, wszyscy mają alibi, żeby uznać, że sprawy już nie ma. Skoro winna jest matka, trudno.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość