Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z amerykańską demokracją?

Szewach Weiss

Amerykańska gorączka wyborcza dobiegła końca i można teraz spokojnie zbadać kilka mitów, w które obrosły wybory w USA.

Co cztery lata komentatorzy powtarzają, że Ameryka jest pęknięta na pół, podzielona na dwie nieprzystające do siebie kultury polityczne, co rzekomo jest problemem amerykańskiej demokracji. Trzeba powiedzieć wprost, że ten podział jest siłą Stanów. Z prawdziwym problemem mielibyśmy do czynienia, gdyby Amerykanie byli w sprawach politycznych jednomyślni. Wielki spór polityczny jest esencją demokracji, a rozstrzyganie go poprzez wybory stanowi o jej sensie. Takie podejście powinni sobie wziąć do serca również polscy komentatorzy, którzy mówią o „dwóch Polskach", albo izraelscy, którzy przywykli do pisania o tym, że kraj jest podzielony na „walczące ze sobą plemiona".

Innym powodem do narzekań jest fakt, że kandydaci na prezydenta zazwyczaj wywodzą się z establishmentu, co w istocie jest zaletą amerykańskiego systemu. Społeczeństwo ma bowiem gwarancję, że władzę obejmują ludzie z doświadczeniem w rządzeniu, a przegrana w wyborach nigdy nie jest osobistym dramatem kandydata, który zawsze ma dokąd wrócić.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO