Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Łupki zmieniają Amerykę i świat

Andrzej Zwaniecki

W Ameryce ceny gazu łupkowego poszły tak mocno w dół, że niektórzy producenci zdecydowali się wstrzymać dalsze odwierty

Wojny w Iraku i w Afganistanie, chińska konkurencja handlowa, deficyt budżetowy i zadłużenie publiczne wywołały kryzys wiary Ameryki w samą siebie. W przekonaniu wielu Amerykanów to, że ich gospodarka nie może się wydobyć z zapaści spowodowanej kryzysem finansowym, jest tylko tego potwierdzeniem. Wkrótce jednak zastrzyk energii – najdosłowniej – może postawić Stany Zjednoczone na nogi i przywrócić im wiarę we własne siły i własną potęgę.

Rewolucja techniczna

Zaledwie parę lat temu mało kto miał nadzieję, że spadek produkcji gazu ziemnego i ropy naftowej w USA uda się odwrócić. Wydawało się, że Ameryka – przez długie lata największa potęga energetyczna świata – coraz bardziej uzależniać się będzie od importu paliw, w znacznej części z Bliskiego Wschodu. Pod koniec minionej dekady nastąpiła jednak rewolucja techniczna. Wieloletnie eksperymentowanie niewielkich, niezależnych producentów gazu i ropy ze znaną wcześniej techniką szczelinowania hydraulicznego oraz z odwiertami poziomymi w skałach osadowych umożliwiło po raz pierwszy opłacalną eksploatację gazu i ropy z łupków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez