Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Wielkie dojenie Rzeczypospolitej

Rafał A. Ziemkiewicz

Może to hipokryzja, a może nieudacznictwo. W sumie nie wiadomo, co bardziej władzę dyskwalifikuje

W natłoku wielkich emocji, jakie przyniósł miniony tydzień, publikacja specjalistycznego „Pulsu Biznesu" przeszła słabo zauważona. Zwróćmy więc na nią uwagę tutaj. Wspomniana gazeta sobie znanym sposobem dotarła do wiedzy o tym, kto nas, jako formalnych właścicieli, reprezentuje w spółkach Skarbu Państwa. Jak trudna to do zdobycia wiedza (choć formalnie nietajna), wie tylko ten, kto sam próbował ją posiąść. „Pulsowi" się w każdym razie udało, choć i tak częściowo – gazeta zastrzega uczciwie, że na jej liście nie ma nic o spółkach podległych samorządom miejskim i powiatowym, a przecież tam właśnie znajdują się prawdziwe zagłębia konfitur dla lokalnej klienteli partii rządzącej.

Co z tego znaleziska wynika? Łatwo się domyślić – ponad 400 partyjnych kolesiów i członków ich rodzin pousadzanych na lukratywnych posadkach (gdyby gazeta miała możliwość policzyć kumpli i kochanki, pewnie wyszłoby jeszcze więcej), którzy łącznie kosztowali już Rzeczpospolitą co najmniej 200 mln zł, totalna pogarda dla kompetencji, widoczna gołym okiem wymiana przysług (miejscy radni PO, którym prawo zabrania zasiadać w miejskich spółkach, dostali posady w spółkach kontrolowanych przez PO sejmików, a z kolei ci z sejmików w spółkach miejskich), wreszcie stachanowcy, którzy zdążyli już obskoczyć po pięć–sześć zarządów i rad nadzorczych, nierzadko w firmach zajmujących się kompletnie różnymi sprawami... Cała lista na stronach internetowych „Pulsu".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO