Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Mamy sukces w Ameryce

Ryszard Makowski

Wielu rodaków raduje się z reelekcji Baracka Obamy, choć obecna Ameryka to już nie to, co kiedyś

Amerykanie powinni nam znieść wizy już za samą relację z wyborów w USA. Niesłychany rozmach – studia wyborcze po nocy, w telewizjach, w rozgłośniach, pełna gotowość w dziennikach, tygodnikach, portale internetowe kipiące informacjami. Nawet mama Madzi poszła w kąt. Może rzeczywiście warto żyć wyborami, takimi naprawdę, bez podejrzeń o fałszerstwa i kombinacje przy urnach.

Czy głosowanie za oceanem jest dla nas de facto aż tak istotne? Mityczne postrzeganie Ameryki przetrwało od czasów XIX w., kiedy to ruszyli przede wszystkim górale „za chlebem". Przez lata posiadanie wujka czy cioci w Ameryce było powodem do dumy, a perspektywą dostania spadku można było wzbudzić dziką zazdrość najbardziej odpornych na tę przypadłość. Przelicznik dolara był kosmiczny. Nie to, co teraz. Na marginesie – w latach 70. pół litra wódki kosztowało w peweksie 60 centów. Czyli tak, jakby teraz trzeba było dać za flaszkę dwa złocisze. To se ne vrati. Z tym że dla ostudzenia entuzjazmu trzeba też przypomnieć, że średnia pensja sięgała 20 dol. (dzisiejsze 60–70 zł). To już gorzej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?