Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Erazm Ciolek (1937?2012)

Poza kadrem propagandy

13 listopada zmarł Erazm Ciołek – fotograf, którego zdjęcia dokumentujące zryw „Solidarności", znane są dziś na całym świecie.

W latach 80. fotografował tajne spotkania opozycjonistów, ale też strajki w Stoczni Gdańskiej, uwieczniał postać księdza Jerzego Popiełuszki, był też obecny z aparatem na wydarzeniach, które przeradzały się w wielkie manifestacje przeciwko ówczesnej władzy, takich jak pogrzeb Grzegorza Przemyka czy pielgrzymki Jana Pawła II. Sam mówił, że chce przedstawiać wydarzenia rozgrywające się poza kadrem oficjalnej propagandy, i robił to jak nikt inny w tamtym okresie.

– W Stoczni nie byłem obiektywny w sporze między społeczeństwem a władzą. Byłem jednym z nich. Nie byłem takim fotoreporterem, który przyjechał na przykład z Londynu i zachowuje zawodową obojętność – przyznawał w wywiadzie dla Muzhp.pl.

Nośność tych zdjęć, umiejętność uchwycenia ludzkiego czynnika fotografowanych wydarzeń, ale też podkreślenia masowego charakteru antyrządowych manifestacji sprawiły, że same sobie stały się narzędziem walki opozycyjnej. Dość wspomnieć, że album z fotografiami strajkowymi ukazał się w drugim obiegu już w 1981 r.

Zdjęcia Ciołka musiały mocno doskwierać władzom, skoro to właśnie jemu odmówiono akredytacji na obrady Okrągłego Stołu, gdzie miał być oficjalnym fotoreporterem z ramienia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Przed wyborami do parlamentu 4 czerwca 1989 r. – wraz z Jarosławem Maciejem Goliszewskim – wykonał słynną serię zdjęć do plakatów wyborczych, na których kandydaci z ramienia „Solidarności" pozowali u boku Lecha Wałęsy.

Po 1989 r. pracował w różnych redakcjach, dokumentując głównie życie artystyczne nabierające po upadku komuny nowych odcieni, jednak to zdjęcia z lat 80. zamieniły go w żywą legendę.

– Jego fotografie mają epicki, romantyczny rozmach. Pokazują walkę z systemem jako narodowy zryw. Fotografowało wielu, ale to zdjęcia Ciołka stały się ikonami oporu, jaki Polacy dawali komunistycznej władzy – powiedział „Rz" historyk sztuki Adam Mazur.

Erazm Ciołek przeżył 75 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 23 listopada na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

—wl

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość