Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czerwony książę i dwór

Robert Mazurek

Tę historię można opowiedzieć na dwa sposoby. Zacznijmy od wariantu melodramatycznego.

Londyn, lata 80., 30-letnia Patricia Atkinson pracuje w banku. Zakochany we Francji mąż namawia ją, by sprzedali wszystko i ruszyli na południe tego kraju. Kupiony w Akwitanii dom okazuje się skarbonką bez dna, a kryzys finansowy zmienia ich akcje w makulaturę. Nie ma czym zapłacić za prąd. James rusza do Londynu, by zarobić, a Patricia siada na traktor, którym nie umie jeździć. Ma uprawiać 4 ha winorośli. Apokalipsa.

Im bardziej mężowi przechodzi ochota na Francję, tym bardziej ją to wciąga. Nie zraża się tym, że cały pierwszy rocznik okazuje się octem. Małżeństwo się rozpada, ale Patricia dostaje propozycję napisania książki – tak powstają dwa światowe bestsellery.

Mało tego, po 20 latach okazuje się, że jej wina w ślepych testach biją na głowę konkurencję. Staje się „królową Bergerac". I tu pojawia się drugi sposób na napisanie tej historii. Oto winiarski świat zna takie przypadki: mieszkasz, dajmy na to, w Langhe, tuż koło Barolo. Też robisz pyszne nebbiolo, ale nie możesz nazwać się barolo, więc sprzedajesz je o połowę taniej. Twój pech.

Gdyby palec Atkinson spoczął na wiosce parę kilometrów na zachód, produkowałaby bordeaux, a tak została numerem jeden w bergerac, niedocenianym regionie Francji.

Przyznaję, nie chciałem wierzyć, że w historyjce o zagubionej na południu Francji Angielce, bijącej na głowę winiarzy od pokoleń, jest coś z prawdy. Ale urokliwa biała, pełna owocu Księżniczka, dojrzały czerwony Książę czy wreszcie słodki saussignac (coś á la tokaj) skutecznie mnie z niedowiarstwa wyleczyły.

Literackiego Nobla dla Atkinson bym się nie spodziewał, zachwyty nad jej winami są dużo bardziej uzasadnione.

r.mazurek@uwazamrze.pl

Clos d'Yvigne Princesse de Cleves 2009

Clos d'Yvigne Le Prince 2009

Clos d'Yvigne Saussignac 2006

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy