Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Szkoły bez nadzoru

System nadzoru nad polskimi szkołami jest niesprawny i nieefektywny – wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarła „Rzeczpospolita".

Brakuje wizytatorów, szkoły zatrudniają nauczycieli bez odpowiednich kwalifikacji, a dyrektorzy nie sprawdzają, czy realizowana jest podstawa programowa. Uczniowie są niewłaściwie oceniani i klasyfikowani do wyższej klasy. Problemem jest nawet przestrzeganie przepisów BHP.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W blisko 20 proc. zbadanych przez NIK szkół podstawowych i aż 33 proc. gimnazjów uczniowie uzyskiwali po 2009 r. gorsze wyniki na egzaminach zewnętrznych, a co czwarty uczeń szkoły zawodowej nie zdobył uprawnień do wykonywania zawodu.

Sprawa bulwersuje, tym bardziej że właśnie w 2009 r. nadzór został zreformowany przez MEN. Na zmiany wydano już co najmniej kilkanaście milionów złotych, a docelowo cała reforma ma kosztować około 80 mln zł. To pieniądze wyrzucone w błoto. Jak się okazuje, w latach szkolnych 2008/2009 oraz 2009/2010 MEN w ogóle nie opracowało planu nadzoru nad szkołami. Do tego szkolenia wizytatorów rozpoczęło ponad pół roku po wprowadzeniu reformy.

W dziewięciu z 16 kuratoriów, które skontrolowała NIK, rok po wdrożeniu reformy pracowało zaledwie 155 przeszkolonych wizytatorów. Podlegało im w tym czasie ponad 32,5 tys. szkół i placówek oświatowych. Tak więc każdy odpowiadał za 210 takich instytucji, choć zgodnie z prawem nie może mieć ich więcej niż... 14.

—g.z., a.g.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE