Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Tragedia pułkownika „Wilka”

Piotr Zychowicz

Gdy w 1952 r. rodzina płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka" wystąpiła do UB o wydanie zwłok ojca, Józef Różański stwierdził: „Chyba żartujecie!".

Krzysztof Tarka
Generał „Wilk"
LTW

Ekshumacja mogła się odbyć dopiero pięć lat później. Ciało wydobyto z dołu na warszawskich Powązkach, zostało zakopane tam w trumnie bez wieka. Były komendant Okręgu Wileńskiego AK został rozpoznany po uzębieniu przez żonę, która była dentystką.

Ciało udało się wydostać od UB tylko dlatego, że Krzyżanowski nie został skazany i zamordowany strzałem w tył głowy. Oprawcy nie zdążyli tego zrobić, zmarł w 1951 r. w więziennym szpitalu, wycieńczony trzyletnim śledztwem. Pogrzeb, w którym wzięło udział 700–800 osób, w tym wielu byłych podkomendnych „Wilka", zamienił się w patriotyczną demonstrację.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość