Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Witalij Kliczko, niepokonany bokser i lider partii Udar

Kliczko, czyli taran przeciw Rosji

Piotr Skwieciński

Polacy przyzwyczajeni są postrzegać sytuację na Ukrainie jedynie przez pryzmat ściśle etniczny i uważać mówiących po rosyjsku obywateli tego kraju za Rosjan dążących do „połączenia Ukrainy z macierzą”

Gdyby spytać przeciętnego Polaka, co o ukraińskich wyborach sądzą na Kremlu, odpowiedziałby zapewne, że ich przebieg i rezultaty bardzo się tam podobają. Bo po wyborach dalej rządzi Partia Regionów, uważana w naszym kraju za niemal rosyjską agenturę. A w dodatku ich przebieg, fałszerstwa i nadużycia dodatkowo oddaliły Ukrainę od Europy, co przecież jest celem Moskwy.

I istotnie – oficjalna reakcja Rosji na wybory była, na tle reakcji innych krajów i organizacji międzynarodowych, najbardziej pozytywna. Szef rosyjskiej PKW Władimir Czurow, skądinąd symbol i zwornik putinowskiego systemu masowych wyborczych fałszerstw, wystawił swoim ukraińskim kolegom świadectwo moralności... Podobnie postąpili rosyjscy obserwatorzy. Siergiej Markow, politolog, do niedawna deputowany do Dumy z ramienia rządzącej partii Jedna Rosja, który w czasach „miedwiediewowskiej odwilży" wypowiadał się zdecydowanie przeciw niej, a za utrzymaniem putinizmu w wersji klasycznej, wybrał się do Kijowa jako obserwator OBWE. I stwierdził, że nie zgadza się z tezą, jakoby ukraińskie wybory były dla Ukrainy jakimś krokiem wstecz. A rosyjska misja obserwacyjna w ogóle ogłosiła wybory do Rady Najwyższej transparentnymi, demokratycznymi i całkowicie zgodnymi ze standardami międzynarodowymi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej