Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Spośród 17,3 mln polskich kierowców około 15,6 mln korzysta z warsztatów niezależnych – szacuje organizacja skupiająca dystrybutorów i producentów części motoryzacyjnych SDCM.

W Polsce na jeden powiat przypada średnio 47 warsztatów niezależnych – wylicza SDCM – zaś blisko 75 proc. powiatów nie ma ani jednego warsztatu autoryzowanego.

Nie tylko Fiat ma małe, dwucylindrowe silniki. Także Volkswagen wprowadzi dwucylindrowe jednostki, ale w odróżnieniu od Fiata będą to diesle. Taki silnik pojawił się w koncepcyjnym VW XL 1. Dwucylindrowe diesle VW będą zamontowane w autach budowanych na platformie NSF, czyli modelach Up! oraz w sedanie i SUV-ie Tajgun.

Renault wprowadzi do sprzedaży na początku przyszłego roku nową Dacię Logan, budowaną w Rumunii. Samochód zastąpi także Renault Thalię, która do tej pory była produkowana w Turcji. Niemal równolegle Dacia zaprezentuje także nowe Sandero i Sandero Stepway o podniesionym zawieszeniu. Na przełomie lat 2013 i 2014 marka pokaże zmodernizowanego Dustera.

Na koniec października Toyota sprzedała na całym świecie 4,6 mln aut hybrydowym, z tego 2 mln w Japonii. Tylko w pierwszych 10 miesiącach b.r. japoński koncern sprzedał milion hybryd. W 80 krajach świata Toyota oferuje 19 takich modeli, a do końca 2015 r. wprowadzi 15 nowych. Udział hybryd w światowej sprzedaży Toyoty przekracza 14 proc., w Japonii zaś sięga 40 proc.

Dębica poszerzyła ofertę o zimowe opony Frigo HP do aut o wysokich osiągach. To pierwsza tego typu opona marki Dębica. Wykorzystuje mieszanki gumowe z domieszką krzemionki i jest skuteczna w temperaturach poniżej 7 st. C. Oferowana jest w czterech rozmiarach o średnicy osadzenia 15 i 16 cali, wszystkie dopuszczone do prędkości 210 km/godz.

Porsche Macan to SUV, który wejdzie do sprzedaży na początku 2014 r. Auto jest wersją Audi Q5, choć – jak zapowiadają konstruktorzy stuttgarckiej marki – „nikt tego nie pozna". Będzie budowane w powiększanej właśnie fabryce w Lipsku w liczbie 75 tys. sztuk rocznie. Pierwotnie Porsche zakładało produkcję 45 tys. rocznie. Samochód ma konkurować z BMW X3 oraz Land Roverem Freelanderem.

Wyniki Suzuki w Polsce są bardzo małe, ma niecałe 2 proc. sprzedaży, w Indiach zaś zdobyło połowę liczącego 3 mln aut rynku! W Indiach produkowane jest m.in. Maruti Alto 800, którego nową wersję kupiło w pierwszym tygodniu ponad 21 tys. osób. Suzuki zorganizowało 50 przenośnych obozów, które odwiedzają wsie i małe miasta, umożliwiając zakup auta od ręki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO