Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Wiadomo, listopad

Ryszard Makowski

Czwarty wieszcz rozreklamował listopad jako niebezpieczną porę. Prorok czy co?

Stanisław Wyspiański, widząc wpływ listopada na nasze narodowe samopoczucie, opierał się na losach powstania listopadowego. O tym, że Polska odzyska niepodległość 11 listopada 1918 r., pojęcia nie miał, o obchodach tej rocznicy w 2012 r. tym bardziej. Licencjonowany profetyzm ma jednak to do siebie, że – nie wiedzieć czemu – działa.

Każda próba stanowienia suwerennego państwa polskiego natrafia na knowania sąsiadów. Jak skończyło się dwudziestolecie międzywojenne, chyba orientuje się nawet niedouczona historii dziatwa szkolna. Jak się skończy III RP? Na żadne sentymenty nie ma co liczyć. Ani na wdzięczność, że „Solidarność" pokojowo wyzwoliła Europę Wschodnią, że Niemcy się zjednoczyły, a co więcej – Rosja dostała szansę na stworzenie nowoczesnej demokracji. A skąd! Wprost przeciwnie. Wyzyskują nas globalne korporacje, ignoruje się nas demonstracyjnie rurą z gazem poprowadzoną po dnie Bałtyku, a być może zastosowano wobec naszego śp. prezydenta akt terroru międzynarodowego.

Do tego niebezpiecznie jest organizować marsz w Święto Niepodległości. Policja wspierana przez inne służby zamiast ochraniać płacących podatki obywateli, prowokuje w kominiarkach, by rozgonić tłum, prokurując zadymę. Albo oficjalny marsz z prezydentem, albo wygarniemy do was z broni gładkolufowej i gazem po oczach. Monstrum, które się mieni Rzecząpospolitą, jest rajem dla partyjniaków, łapowników, zgrai zidiociałych celebrytów i wszelkiej szumowiny podwieszonej nie wiadomo pod kogo. Ratunku znikąd, 50 proc. nie ufa prokuraturze, niewiele mniej sądom. Kibic Legii garuje, bo się naraził premierowi. Student ma wyrok, bo kpił z prezydenta. Wot, demokracja.

Słynny aktor, syn słynnego aktora, ma medialne pokłosie roli w „Pokłosiu", opiewającym wredny polski antysemityzm. Wytknął nam długą tradycję podłości, nasi protoplaści „przywiązywali pod Cedynią dzieci jako tarcze". Że tak robili Niemcy, i to pod Głogowem, to drobiazg. Ostatecznie tych od „polskich obozów śmierci" stać na wszystko. A tak ładnie wyglądał, szkoda, że się odezwał. Głupota bywa niebezpieczna nie tylko w listopadzie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez