Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dewotki rządzą? Dziś już niespecjalnie

Piotr Zaremba

Z Teatru Telewizji zostały same powtórki. Ale z tej się ucieszyłem. Lubię „Pielgrzymów” Marka Pruchniewskiego

Wybrzydzający recenzenci mogliby ten spektakl opisać jako zbiór chaotycznych scenek. Ale trzeba talentu, by opowiedzieć historię wycieczki autokarowej kilkunastu osób i wszystkie scharakteryzować.

Poznajemy ich upodobania, ułomności, racje. A choć wiele w tym oczywistości (dobiegająca trzydziestki kokietka, Edyta Jungowska, flirtująca z topornym kierowcą), jako zbiór, jako układanka wszyscy razem pulsują życiem. To dotyczy także wystylizowanego języka – dialogi stają się chwilami wręcz poetyckie. Wyjątkowo świeże jak na umierającą polską dramaturgię.

Brak więc łyżeczki dziegciu? Ależ jest, ta autokarowa wyprawa to przecież pielgrzymka do Lourdes. Czy każda scenka tej przypowiastki o polskim katolicyzmie jest jednakowo celna? Niektóre są zbyt przewidywalne. Role wydają się rozdzielone: wiadomo, że w konfrontacji apodyktycznych parafialnych dewotek pilnujących moralności, z rozwichrzoną aktorką zaglądającą do piersiówki (Kinga Preiss), to ta ostatnia udzieli tym pierwszym lekcji wrażliwości. Ba, to jej dana będzie łaska swoistego objawienia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej