Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Jacek Przybylski

Brytyjska prasa spekuluje, że kuwejcki Investment Dar wystawił na sprzedaż 64 proc. akcji brytyjskiej marki Aston Martin, wartych blisko pół miliarda funtów.

Aston Martin w latach 1994–2007 należał do Forda, wcześniej marka miała różnych właścicieli i zawsze notowała słabe wyniki finansowe. Została rozreklamowana przez powieści i filmy o brytyjskim agencie Jamesie Bondzie, który używał tych właśnie samochodów. Zakupem akcji Astona zainteresowane są indyjska Mahindra i jej lokalny konkurent Tata. Do Taty należą Jaguar i Land Rover.

W Polsce jest od 1,8 do 2,5 mln aut zasilanych gazem propan-butan (LPG), który jest o połowę tańszy od benzyny. Według serwisu OtoMoto.pl co 10. oferowany samochód ma taką instalację i ten odsetek nie zmienia się od początku 2009 r. W tym samym okresie udział ofert modeli z silnikami benzynowymi wzrósł z 35 do 40 proc., z silnikami wysokoprężnymi zmalał zaś z 55 do 50 proc.

Innym sposobem oszczędzania jest zakup hybrydy. Krakowscy taksówkarze używający toyot prius trzeciej generacji raportują spalanie w mieście na poziomie 4,5 l/100 km. Jeszcze oszczędniejszy jest hybrydowy Yaris, który w mieście zadowoli się trzema litrami benzyny na 100 km. Importer przewiduje, że sprzeda w Polsce pół tysiąca hybrydowych yarisów kosztujących 70 tys. zł. Dotychczasowa sprzedaż priusów była o połowę mniejsza.

Pierwszym modelem segmentu B Renault, który otrzymał trzycylindrowy, litrowej pojemności silnik, jest Clio. Ma on moc 90 KM, ale może osiągać również wyższe. Będzie stosowany we wszystkich małych autach koncernu Renault-Nissan oraz w smartach, które wykorzystają platformę Renault Twingo i produkowane będą w Słowenii.

Polacy, wybierając opony, kierują się ceną (62 proc.), marką opony (41 proc.), parametrami technicznymi (24 proc.) oraz żywotnością (16 proc.) – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin. Według ankietowanych idealna opona powinna zapewniać bezpieczeństwo, niskie opory toczenia i być trwała.

W przyszłym roku do sprzedaży wejdzie sportowy Chevrolet Corvette siódmej generacji, który otrzyma także nowy silnik o mocy 450 KM i pojemności 6,2 litra. Benzynowa jednostka ma popychacze i taki sam jak poprzednie cztery wersje odstęp między cylindrami (4,4 cala), ale zostanie wyposażona w bezpośredni wtrysk paliwa, zmienne fazy otwarcia zaworów i wyłączanie cylindrów. Pierwsza generacja silnika z 1955 r. miała 195 KM przy 4,3 litra pojemności.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy