Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Rosja Sąd w Moskwie oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał złożoną na rosyjską Główną Prokuraturę Wojskową, która odmówiła rehabilitacji Polaków zamordowanych przez NKWD w 1945 r. w ramach obławy augustowskiej.

Werdykt został wydany w kuriozalnych okolicznościach. Narada sędziów trwała dwie minuty, nie zostało podane żadne uzasadnienie werdyktu. Choć Rosja dysponuje pełną dokumentacją zbrodni – w tym informacjami na temat miejsca ukrycia ciał zamordowanych Polaków – konsekwentnie odmawia przekazania jej Polsce. Oto „polsko-rosyjskie pojednanie" w praktyce.

Polska A teraz o innym, „ciekawym" wyroku, wydanym tym razem przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. Otóż sąd ten uznał, że były szef Sztabu Generalnego WP z czasu PRL gen. Florian Siwicki jest zbyt chory, aby mógł stanąć przed sądem za bezprawne powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe. Postępowanie wobec komunistycznego wojskowego, zaangażowanego m.in. w sowiecką interwencję w Czechosłowacji, zostało zawieszone. Ciekawe, skąd nasi sędziowie czerpią takie wzorce?

Ameryka Znany z lewackich poglądów reżyser Olivier Stone napisał książkę. Nazywa się „Untold History of the United States" i jest hołdem pod adresem Związku Sowieckiego i atakiem na USA. To właśnie Ameryka – według Stone'a – ponosi odpowiedzialność za pakt Ribbentrop-Mołotow.

O sowieckiej okupacji Polski w książce nie ma ani słowa, za to Stalin jawi się jako bojownik o wolność i demokrację. Za sprowokowanie zimnej wojny odpowiadają Amerykanie, plan Marshalla był „antysowiecką propagandą", a wojna w Afganistanie pułapką, w którą wciągnął Sowietów... „obsesyjny antykomunista" Zbigniew Brzeziński. Ciekawe, kiedy książkę wyda w Polsce Krytyka Polityczna? Oczywiście za państwowe pieniądze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej