Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Houellebecq słucha Beatlesów

Krzysztof Masłoń

Krytyka Polityczna wydała niedawno „Wrogów publicznych” – dyskusję Michela Houellebecqa i Bernarda-Henri Lévy’ego. Dyskutuje właściwie Lévy. Houellebecq zazwyczaj wygaduje głupstwa

Trudno było nie spostrzec, że Michel Houellebecq, sławny, a na pewno najbardziej znany współczesny pisarz francuski, ma niesłychanie czułe ucho społeczne. To ono pozwoliło mu antycypować w „Platformie" – a jakby głębiej poszukać, to i we wcześniejszych „Cząstkach elementarnych" – atak terrorystyczny na World Trade Center i zintensyfikować dżihad, wojnę islamu ze światem zachodnim. Islamu będącego – zdaniem Houellebecqa – „najgłupszą religią świata" (co wprost powiedział kiedyś w wywiadzie dla „Lire").

A jednak te pisarskie i społeczne zmysły zawodzą niekiedy laureata Nagrody Goncourtów (za „Mapę i terytorium"), czego dowiódł we „Wrogach publicznych", dialogu z uchodzącym za jednego z najbardziej wpływowych intelektualistów francuskich, Bernardem-Henri Lévy'ym, opublikowanym właśnie po polsku przez Krytykę Polityczną.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?