Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Przeraźliwie smutny film o wojnie

Piotr Zaremba

Na tle ostrego podziału polskiej kultury film „Obława” zachowuje zaskakującą integralność

Kultura Liberalna" poprosiła, abym naświetlił problem żywych trupów. Pretekstem był serial „Dead Walking", o którym pisałem niedawno tutaj. Nie znam „prawicowej" interpretacji jego fabuły. Nie przeszkadzało to jednak redakcji umieścić mnie pod nagłówkiem „Widziane z prawicy".

Kultura rozpada nam się na dwie części. Nierówne, bo większość twórców jest mniej lub bardziej wyraźnie po stronie „postępu". Czasem podziały są klarowne, czasem wydumane. Trudno jednak nie wiązać wielu tematów z kontekstem ideowym, czasem i politycznym. Większość kolegów konserwatystów filmy o „żywych trupach" uznałaby za głupstwo, ja nie, więc do konserwatywnego schematu nie pasuję. Ale w poważniejszych sporach, na przykład zahaczających o historię, sam się łapię na tym, że to rzeczywistość zmusza mnie, abym coraz  rzadziej odnosił się do istoty dzieła, a bardziej do tego, co w nim chcą widzieć inni. Tak jest z debatą nad filmem „Pokłosie". Nie będąc szczególnie oburzonym na ten produkt Pasikowskiego ani nie uznając go za udany, muszę zauważyć, że „Wyborcza" robi z niego test na polskie sumienie, a zagraniczni widzowie mogą z niego zrozumieć tyle, że polska wieś masowo mordowała zagrożonych eksterminacją Żydów. Dla ich majątków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?