Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Iwan Wyrypajew stawia pytanie: jak mowic o religii, o wierze, ktore staly sie elementem ideologicznej naparzanki?

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Andrzej Horubała

Dwa spektakle o spotkaniach z nadprzyrodzonym. Sztuka Piotra Tomaszuka „Wszyscy święci. Zabłudowski cud”. I „UFO. Kontakt” Iwana Wyrypajewa zrealizowany jako dyplom krakowskiej PWST

Coś się pokazało. Na niebie, w powietrzu, w tobie. Coś się pokazało i zmieniło ciebie. Tomaszuk: ze skrawków informacji, wzajemnie sprzecznych danych buduje pełną luk opowieść o tym, jak to 13 maja 1965 r. na zabłudowskich łąkach kilkunastoletniej dziewczynie, Jadwidze Jakubowskiej, ukazała się rzekomo Matka Boska, wzywając do pokuty. Widzenie, dziwnie zbieżne z fatimskim, nigdy nieuznane przez Kościół, stało się przyczyną wielkiego społecznego poruszenia i ostrych starć z ZOMO, gdy ludzie ściągający na błotniste pole dali odpór milicji, atakującej ich gazem i pałami.

Piotr Tomaszuk przedstawia swój spektakl jako „work in progress" i w tym przypadku nie jest to alibi dla rozgrzebanego dzieła, ale świadomy zamysł, by utwór teatralny stał się pretekstem do spotkania społeczności lokalnej, pobudzenia pamięci świadków, konfrontacji z pamięcią rodzinną.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu