Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Prezydent Moscicki i pierwsze damy

Gafy, które zmieniły przeszłość

Wojciech Lada

Stanisław Wojciechowski został prezydentem przypadkiem, a Ignacy Mościcki – bo dostał takie polecenie. Żaden z nich nie był do tej funkcji przygotowany, tym bardziej do roli pierwszych dam nie były stworzone ich małżonki

Żadna z nich nie była klasyczną pięknością, lepiej znały się na uprawianiu kontrabandy niż na etykiecie towarzyskiej, zazwyczaj miały też znacznie więcej ikry niż ich mężowie. Historia obeszła się z nimi dość bezceremonialnie – zapomniała o nich. Niesłusznie, bo odcisnęły jednak swój ślad na polskiej polityce międzywojnia. Maria Wojciechowska oraz dwie panie Mościckie: Michalina i również Maria – pierwsze damy II Rzeczypospolitej – to zwykłe kobiety w niezwykłych sytuacjach. I niezwykle sobie z nimi radzące, o czym pisze Kamil Janicki w swojej nowej, i znowu świetnej książce „Pierwsze damy II Rzeczypospolitej".

Jak rozpętałam zamach majowy

Bodaj najlepsza anegdota o wpływie prezydenckich małżonek na krajobraz polityczny międzywojennej Polski dotyczy Michaliny Mościckiej. „Tym razem otworzyła oczy zaraz przed tym, jak do pokoju wparowała gosposia, pilnie prosząc ją do telefonu. Dzwonił szef polskiego rządu Kazimierz Bartel. Rozgorączkowanym głosem skarżył się na jej męża, przebywającego akurat w stolicy" – żywo relacjonuje Janicki. Bartel pomstował na Mościckiego, że ten wczorajszego wieczoru stanowczo odrzucił pewną propozycję, którą złożył mu marszałek Piłsudski. „Michalina obiecała, że natychmiast zatelefonuje do męża – pisze dalej Janicki. – Tak też zrobiła. Nie wiadomo, jak długo trwała małżeńska rozmowa. Może pięć minut, może piętnaście. W każdym razie wystarczyła, by Mościcki zmienił zdanie. Pół godziny później był już w gabinecie Józefa Piłsudskiego. »Zrobię wszystko, co Komendant każe – zapewnił zrezygnowany – przyjmę wybór na prezydenta«".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?