Najnowsza interwencja Uważam Rze

Co z tą Polską?

Tuż przed Świętem Niepodległości moja córka pisała referat na historię. Tematem były trudne początki Konstytucji 3 maja.

Czytając jej wypracowanie, zauważam wiele podobieństw do współczesnych czasów, które pragnę przedstawić.

Współcześnie, podobnie jak u schyłku I Rzeczypospolitej, istnieją w Polsce dwie frakcje: promoskiewska (PO, SLD itp.), która za wszelką cenę pragnie utrzymać swoje PRL-owskie przywileje, oraz patriotyczna (PiS, Solidarna Polska i PJN). Z historii wiemy, że promoskiewska frakcja dla zablokowania reform i obalenia Konstytucji 3 maja wraz z Rosją zawiązała konfederację targowicką. Niestety, wszyscy wiemy z historii, jak ta współpraca z Moskwą skończyła się dla I Rzeczypospolitej. Współcześnie PO nawiązała współpracę z Rosją w celu (nie) wyjaśnienia tragedii smoleńskiej i śmierci prezydenta RP.

Dawniej dla własnych zysków i przy współpracy Rosji oraz Prus ośmieszano i poniżano reformatorów i twórców konstytucji. Dziś dla utrzymania się przy władzy miłościwie nam panująca PO współpracuje z Moskwą. Najpierw pojawiają się obraźliwe zdjęcia z sekcji zwłok prezydenta, następnie sugestie prokuratury o trotylu w samolocie. Reakcję brata prezydenta nietrudno przewidzieć. A teraz dla zwiększenia poparcia udawany zamach na prezydenta i premiera.

Kolejnym podobieństwem do tamtych czasów jest przestarzałe, złe prawo, które nie sprawdza się we współczesnym świecie. Prawo, które prowokuje do korupcji i kradzieży, oszustw. Prawo, w którym uczciwy obywatel jest traktowany jak nieudacznik i dojna krowa. Prawo, które chroni wybraną grupę współczesnych „możnowładców".

Inne podobieństwa to wynarodowienie, brak myślenia o państwie. Współcześnie słowa „ojczyzna", „Polska" są na ustach prawie wszystkich w tym kraju. Niestety, tylko na ustach, w czynach tego nie widać. Dziś do polityki idą ludzie z klucza wyborczego, znajomi, pragnący szybko się wzbogacić, a nie pracować i poświęcać się dla Polski.

Czy istnieje dla Polski jeszcze jakaś nadzieja, czy czekają nas kolejne 123 lata rozbiorów? Może należy przypomnieć Sienkiewiczowskie idee: patriotyzm, honor, moralność.

Krzysztof Niemiec, Krzeszowice

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO