Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Przeciw skrajnej prawicy

SLD i Ruch Palikota 16 grudnia planują uczcić 90. rocznicę zabójstwa pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza. Klub SLD złożył w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie.

Rzecznik SLD Dariusz Joński, Sojusz chce 16 grudnia „w jasny sposób" zareagować na wzrost aktywności w ostatnim czasie ruchów skrajnie prawicowych.

– Uważamy, że atmosfera z tamtych dni (z grudnia 1922 roku – red.), przenosi się. Byliśmy świadkami tego w ostatnich tygodniach – podkreślił Joński.

Zwrócił uwagę, że trzy dni wcześniej, 13 grudnia, środowiska prawicowe planują pikiety pod biurami SLD w całej Polsce z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

– Wiemy, że to nie będzie tylko pikieta i manifestacja – to będzie coś więcej. Chcemy więc w jasny sposób zareagować i przypomnieć do czego 90 lat temu doprowadziły takie właśnie wydarzenia - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Na 16 grudnia zaplanowano posiedzenie Rady Krajowej SLD; w jej przerwie działacze Sojuszu udadzą się pod gmach Zachęty na uroczystości poświęcone pamięci Narutowicza. Głos zabiorą m.in. liderzy SLD i RP: Leszek Miller i Janusz Palikot.

– Chcemy zwrócić uwagę do czego prowadzi mowa nienawiści, bo od mowy nienawiści do przestępstw z nienawiści jest bardzo krótka droga, co niestety pokazała historia pierwszego prezydenta II RP - podkreślił wiceszef klubu Ruchu Palikota Robert Biedroń.

Kilka dni temu z kolei klub SLD złożył projekt uchwały w sprawie 90. rocznicy śmierci Narutowicza. Czytamy w nim, że „Sejm RP w 90. rocznicę śmierci oddaje hołd pamięci pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza". „Sejm RP potępia mord polityczny popełniony na prezydencie Narutowiczu oraz prowadzącą do niego polityczną kampanię nienawiści. Wydarzenie to uznaje za przestrogę dla uczestników współczesnego życia politycznego.

Jednocześnie Sejm RP wyraża zaniepokojenie rozwojem działalności organizacji skrajnie prawicowych, odwołujących się do dziedzictwa mordercy prezydenta Narutowicza" – podkreślili autorzy uchwały.

Gabriel Narutowicz zginął 16 grudnia w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Był pierwszym prezydentem II RP. Oficjalnie swój urząd pełnił pięć dni.

—pmaj

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej