Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Knesetem

Szewach Weiss

Czy dziennikarz może zaangażować się w politykę, a jeśli tak, to czy może potem wrócić do pisania felietonów?

W  Izraelu zbliżają się wybory do Knesetu, przyspieszone z powodu rozłamu w koalicji rządzącej.  Listy partyjne są już zamknięte. Warto więc prześledzić, jakie środowiska zawodowe reprezentują kandydaci do izraelskiego parlamentu.

W kilkudziesięcioletniej historii Izraela mieliśmy już do czynienia z dwoma grupami, które na lata zdominowały izraelską scenę polityczną. W początkowym okresie większość najbardziej wpływowych polityków była po prostu działaczami syjonistycznymi, którzy uczestniczyli w tworzeniu państwa. Po nich przyszedł czas wojskowych i państwem przez długie lata rządzili emerytowani generałowie.

Icchak Rabin i Ehud Barak zanim zaczęli odnosić sukcesy w polityce, byli generałami i szefami Sztabu Generalnego. Ariel Szaron zyskał popularność jako najwybitniejszy dowódca w historii Izraela, bohater wojny o niepodległość Izraela, a później kampanii sueskiej, wojny sześciodniowej i wojny Jom Kippur. Generałami w stanie spoczynku byli również prezydenci Chaim Herzog i jego następca Ezer Weizman. Niemal wszyscy ministrowie obrony byli emerytowanymi oficerami. Jeśli doliczymy do tego wielu byłych wysokich rangą funkcjonariuszy policji, Mossadu i wywiadu wewnętrznego Szin Bet, to nie będzie przesadą stwierdzenie, że Izraelem przez wiele lat rządzili ludzie służb mundurowych. Oczywiście w Knesecie zasiadali również naukowcy, biznesmeni, nauczyciele czy lekarze, ale to wojskowi z różnych opcji politycznych byli najbardziej wpływową grupą.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej