Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Odszedł Ravi Shankar – ojciec chrzestny world music

Świat muzyki poniósł dotkliwą stratę: 11 grudnia w San Diego w Kalifornii zmarł legendarny hinduski mistrz sitaru Ravi Shankar. Miał 92 lata.

Jego sztuka inspirowała muzyków klasycznych, folkowych, rockowych i jazzowych, jest uznawany za ojca chrzestnego world music. W 1989 r. dał koncert w Warszawie.

Urodzony w rodzinie o artystycznych tradycjach już jako 10-latek dołączył do tanecznej grupy swego starszego brata Udaya, odbywając z nim szereg tras po Europie, Ameryce i Azji. Gdy w 1938 r. do zespołu dołączył wybitny sitarzysta Baba Allauddin Khan, Shankar porzucił taniec dla nauki gry na tym instrumencie. W 1952 r. jego grą zafascynował się Yehudi Menuhin, a wspólne występy zaowocowały nie tylko kilkudziesięcioletnią przyjaźnią artystów, ale i serią albumów „West Meets East".

Z kolei lekcje, jakie brał o Shankara George Harrison, spowodowały modę na wykorzystywanie sitaru i brzmień hinduskich nie tylko przez Beatlesów, ale też m.in. Stonesów i muzyków The Byrds. Shankar był jedną z gwiazd słynnych amerykańskich festiwali rockowych w Monterey i Woodstock. Owacyjnie oklaskiwanego mistrza na tych imprezach nie wszystko cieszyło. Był zaszokowany skalą spożycia narkotyków przez młodą publiczność. Kulturowy i religijny sprzeciw Shankara wywołało spalenie gitary przez Jimmiego Hendrixa w Monterey.

Ogromny wpływ wywarł Shankar na Johna Coltrane'a. Współpraca z hinduskim arcymistrzem znalazła silne odbicie w życiu i twórczości genialnego saksofonisty oraz kompozytora jazzowego, który swemu synowi dał imię Ravi.

Talenty muzyczne odziedziczyły dzieci Shankara: sitarzystą i malarzem był syn Shubhendra (1942–1992), starsza (nieślubna) córka Norah Jones jest wokalistką, wielokrotna laureatka Grammy, znaną sitarzystką jest młodsza córka Anouschka Shankar.

—ac

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej