Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Sny o potędze

Tomasz Urbaś

Polska odzyska niepodległość, będzie mocarstwem, da światu wielkiego papieża – to najbardziej znane z przepowiedni z XIX i XX w.

W 1992 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny arcybiskupa.Dzień śmierci prymasa Hlonda oraz śmierć w wypadku samochodowym biskupa Stanisława Łukomskiego, wracającego z pogrzebu prymasa, przewidział franciszkański ksiądz Andrzej Klimuszko (1905–1980).  Klimuszko zapowiadał również:

„Nadchodzi czas Polski i upadku jej wrogów. Przed Polską widzę jasność i wstępowanie do góry. Polska będzie źródłem nowego prawa na świecie, a kraj ten zostanie uhonorowany tak wysoko jak żaden w Europie. Polska jaśnieje jak słońce i blask ten pada naokoło. Do nas będą przyjeżdżać inni, aby żyć tutaj i szczycić się tym. Kraj ten czekają lata świetności. Jest to szczęśliwe miejsce".

Potężną moc miały słowa Jana Pawła II (1920–2005). Miliony żyjących dzisiaj Polaków miały okazję je słyszeć i zweryfikować ich trafność: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". O Polsce nadal wieści się nawet poza jej granicami. W Portugalii wizjonerka z Fatimy, siostra Łucja Santos (1907–2005), przepowiadała: „Naród polski przejdzie drogę odrodzenia. Po raz pierwszy odczyta i zrealizuje prawdziwe cele ludzkości. Od niego zależeć będzie przyszłość Europy". „W Polsce rozpocznie się odrodzenie świata przez ustrój, który wytworzy nowe prawa".

Chcieć to móc

W 2004 r. ksiądz Luciano Guerra, rektor sanktuarium w Fatimie, mówił:

„Nie znam przyszłości, ale powtarzam: Bóg z pewnością wyznaczył Polsce szczególną rolę. Europa była zawsze pilotem roznoszącym nowe idee, cywilizację. Ale narody Europy Zachodniej wyczerpały już chyba swoją misję. Zaś narody słowiańskie? One nie powiedziały jeszcze najważniejszego słowa".

Ksiądz prof. Roman Rogowski (ur. 1932) w latach 80. XX w. odwiedził Wietnam. W Sajgonie spotkał buddyjskiego mnicha Zy, który podchodząc do grupy Polaków, rzekł: „Widzę wszechświat w jego prostocie. Sięgam myślą do końca bytu. Ten, który jest wszystkim, udziela mi światła. Widzę więc moje Chiny, widzę świat. Na świecie tylko dwa narody – chiński i polski".

Przepowiednie przedstawiają wyjątkowy, zgodny obraz przyszłości Polski. Mimo kataklizmów i wojen Polska ma przetrwać. Nie będzie jednak wegetowała. Polacy mają doświadczyć wielkiego awansu cywilizacyjnego i geopolitycznego. Ma to nastąpić po uporządkowaniu spraw wewnętrznych. Proces ten nie będzie łatwy, ale nie wspomina się o przelewie krwi, a co najwyżej o ucieczce zdrajców za granicę.

Znaczenie Polski w świecie ma rosnąć w wyniku głoszenia wolności i braterstwa, również wobec dotychczasowych wrogów. Wokół Polski ma następować integracja państw regionu w ciężkich czasach. Z Polski mają wyjść nowe idee i prawa realizujące cele ludzkości. Będziemy szczęśliwi i znajdziemy wyjątkowe poważanie w świecie. Polska nauka i kultura mają promieniować daleko poza granice państwa.

Obraz Polski wynikający z przepowiedni jest niezwykły, imponujący i nieprawdopodobny. Gdzież dzisiaj można bajać o potędze? Gdzież o sławie? Gdzież o ponadregionalnym przywództwie? Na co dzień jazgot polityków i jad tematów zastępczych. Plany nieprzekraczające horyzontem najbliższych wyborów. Stołki i państwowa kasa są bliższe politykom niż nakreślenie oraz realizacja wielkich wizji, pragnień i marzeń.

Na przekór obecnej sytuacji nie zastanawiajmy się „czy", ale „jak".  To rewolucyjna zmiana w myśleniu i... klucz do pozytywnych zmian.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO