Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak dorosnąć i nic na tym nie stracić

Urszula Lipińska

„Jeff wraca do domu” byłby przeciętną komedią, gdyby nie dobór aktorów

Jeff wraca do domu
reż. Mark Duplass, Jay Duplass

Z początku wszystko przebiega dokładnie tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać w przeciętnej amerykańskiej komedii. Na pierwszym planie mamy kilkoro bohaterów odpowiednio zaplątanych w życiu, aby chcieć coś w nim zmienić, ale też dość niepewnych, by zrobić to lepiej niż nieporadnie. Jedni, jak Jeff, nie umieją wystartować w dorosłe życie. Inni, jak Pat, już w nim byli. Każdy z bohaterów dostaje od niego mały prezent niespodziankę. Sharon wiadomość od anonimowego adoratora. Pat odkrywa, że jego żona ma romans.

A Jeff? Jeff postanawia wyjść z domu.

„Jeff wraca do domu" powtarza te życiowe prawdy, które warto przywoływać zawsze i do znudzenia. Na przykład, że czasami wystarczy małe, zasadniczo niegroźne wydarzenie, żeby wywrócić wszystko do góry nogami. Albo tę, że drobny impuls może wyzwolić w ludziach zupełnie niespodziewaną energię do zmian. I tę, że utknięcie w niekorzystnym układzie nie wyklucza obrócenia tego układu na swoją korzyść. Każda z postaci w filmie braci Duplass rozsiadła się w bezpiecznych kapciach swojego niby-poukładanego życia i właśnie w tym momencie zaczęła odczuwać, że coś je w nim uwiera.

Dopiero sygnał z zewnątrz, wiadomość od sekretnego adoratora albo żona dotykająca dłoni obcego mężczyzny, podburza bohaterów do nowej walki. Budząc w nich przy okazji ożywczą świadomość, że szczęście często tkwi w miejscu, które mijamy codziennie.

„Jeff wraca do domu" pewnie wylądowałby w towarzystwie filmów zupełnie przeciętnych, gdyby nie obsada. Jej dobór trafia w dziesiątkę. Pojawienie się Jasona Segela i Eda Helmsa przynosi interesującą odmianę i nowe twarze, które jeszcze odmienią oblicze komedii. Tymczasem, dzięki tym aktorom, film buduje pomost między kinem braci Duplass i tym podpisanym przez mistrza komedii Judda Apatowa. Sięgając po aktorów ze stajni autora „Wpadki", reżyserzy jednym szybkim ruchem dobudowują swojemu filmowi dodatkowe konteksty.

Nie muszą już nadmiernie zajmować się ekspozycją bohaterów, bo Pat i Jeff praktycznie od razu zostają określeni, dostając od swoich poprzednich wcieleń bagaż doświadczeń, których nie trzeba przytaczać na ekranie. Są niczym przedłużenie postaci z „Wpadki" czy „Kac Vegas" – niedojrzałymi dorosłymi, doskonale zdającymi sobie sprawę, że czas wziąć życie we własne ręce. Tylko jak to zrobić, nie poświęcając jednocześnie wrażliwości i nie popadając całkowicie w rutynę?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Wojciech Romański

W smoczym kręgu