Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W Rajdzie Dakar najwyżej rozstawionym Polakiem jest 22-letni quadowiec Łukasz Łaskawiec, który otrzymał trzecią pozycję na liście quadowców.

Zawodnik jedzie na 50-konnym quadzie Yamaha Raptor. Największy zespół, liczący pięć załóg, wystawił Orlen. W jego składzie jest m.in. mistrz USA w endurocrossie i superenduro Tadeusz Błażusiak. Po raz drugi w imprezie wystartuje na Toyocie Adam Małysz w zespole Red Bull Generali.

VW przeprosił się z hybrydami i przygotował na amerykański rynek hybrydową Jettę. 150-konny, turbodoładowany silnik benzynowy współpracuje z blisko 30-konnym elektrycznym. Auto ma siedmiostopniową, dwusprzęgłową przekładnię i przy wykorzystaniu maksymalnej mocy silników rozpędza się od 0 do 100 km/godz. w niecałe dziewięć sekund. Auto spala według producenta 5,2 litra na 100 km.

Nowy Ford Fiesta może być wyposażony w Emergency Assistance, które jest w stanie powiadomić lokalnych operatorów służb ratowniczych o wypadku w 26 językach. Ford wyliczył, że 75 proc. Europejczyków wyjechało samochodem do kraju, w którym nie są w stanie się komunikować. 10 proc. z nich miało wypadek drogowy.

Auta będą miały jeszcze cieńsze kable, a wszystko z powodu konieczności obniżenia spalania, a więc i masy samochodów. Delphi przygotowało kable

o powierzchni przekroju 0,13 mm kw., które umożliwiają stworzenie o dwie trzecie lżejszych wiązek w porównaniu z obecnie stosowanymi kablami o powierzchni 0,35 mm kw. Producent zapewnia, że nowe, aluminiowo-miedziane kable są równie wytrzymałe co dotychczasowe miedziane.

Goodyear wymyślił oponę, która automatycznie utrzymuje prawidłowe ciśnienie. Po ujściu części powietrza spłaszczona opona naciska na przewód, przez który wpływa do środka powietrze pod ciśnieniem. Wewnątrz opony jest także miniaturowy kompresor. Opona AMT jeszcze nie weszła do sprzedaży.

Według serwisu OtoMoto.pl starsze auta są chętniej przerabiane na gaz LPG. Wśród aut 20-letnich odsetek z LPG sięga 40 proc., gdy dla trzylatków tylko 5 proc. Wśród nowych zaledwie 0,8 proc. przystosowanych jest do spalania LPG.

Ford sprzedał na całym świecie 0,5 mln turbodoładowanych silników benzynowych, z tego 130 tys. w Europie. Tego typu silniki, nazwane EcoBoost, koncern wprowadził do sprzedaży w 2009 r. Mają one pojemność od 1,0 do 3,5 litra.

Toyota Prius ma 15. urodziny. Od 1997 r. korporacja sprzedała 3 mln priusów trzech generacji i blisko 2 mln innych modeli z napędem hybrydowym. Tylko w 2012 r. sprzedaż hybrydowych modeli Toyoty i Lexusa przekroczyła 1,2 mln sztuk, a Prius jest najlepiej sprzedającym się modelem na świecie. Do 2015 r. koncern będzie miał w ofercie 21 hybrydowych modeli.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe