Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Cudowny lek na alkoholizm

Daniel Orzechowski

Dr Olivier Ameisen odkrył, że baklofen, lek zwiotczający mięśnie, likwiduje głód u osób uzależnionych

Fenomen działania baklofenu polega na likwidacji fizycznej potrzeby sięgnięcia po alkohol

13 grudnia 2004 r. po ponad 2,5 roku leczenia Ameisen opublikował artykuł o swojej terapii w internetowym wydaniu pisma „Alcohol and Alcoholism". Był pierwszym lekarzem w historii, który publicznie przyznał się do uzależnienia. Chociaż przezwyciężył chorobę, publikacja sprawiła, że stracił pracę. Ameisen oczekiwał, że jego tekst, będący syntezą dotychczasowych badań i zapisem zwycięskiej walki z nieuleczalną  jak do tej pory uważano  chorobą, spowoduje ogromne zainteresowanie mediów i świata medycznego, którego efektem będzie rozpoczęcie badań klinicznych. Tymczasem nic się nie stało. Specjalnie założona przez Ameisena skrzynka pocztowa na korespondencję w sprawie stosowania baklofenu pozostawała praktycznie pusta. 11 kwietnia 2005 r. „Business Week" opublikował artykuł „Czy alkoholizm można wyleczyć?", w którym opisano terapię Ameisena, i na tym się skończyło. Tekst ten, chociaż spopularyzował temat, również nie doprowadził do przełomu.

W 2008 r. Ameisen został profesorem stanowego centrum edukacji zdrowotnej w Nowym Jorku, gdzie zajmuje się walką z uzależnieniami. Rok później opublikował książkę „Spowiedź z butelki", która stała się światowym bestsellerem. Dzięki niej terapię baklofenem zaczęto stosować  wciąż nieoficjalnie  na całym świecie.

Na lekarstwie trzeba zarobić

Powody takiej reakcji, a w zasadzie jej braku, były dwa. Po pierwsze: uprzedzenie środowiska lekarskiego, które nie chce zaakceptować faktu, że zamiast dożywotniej terapii można się wydobyć z uzależnienia, łykając pigułki. Po drugie: opór przemysłu, który zarabia na pomocy i wyciąganiu uzależnionych z choroby. Zarabia się na terapiach, detoksach, a także lekarstwach pomagających zwalczać uzależnienie. Wiele z nich ma znane szkodliwe skutki uboczne (powodują uzależnienie, szkodzą zdrowiu itp.), mimo to są obecnie stosowane powszechnie. Potwierdzenie skuteczności baklofenu oznacza początek systematycznego upadku tej gałęzi usług. I najważniejsze: jak zauważył Ameisen, badania kliniczne sponsorują koncerny farmaceutyczne, a te nie są zainteresowane promowaniem baklofenu, bo od 1986 r. lek ów nie jest chroniony patentem. Może go produkować każdy. Kosztuje niewiele (opakowanie 50 tabletek po 25 mg  w Polsce około 5 zł). Na tym zwyczajnie nie da się zarobić. Według Ameisena koncerny farmaceutyczne intensywnie poszukują lekarstwa działającego podobnie jak baklofen (nawet mniej skutecznego), ale takiego, które będzie można chronić patentem.

Próby kliniczne baklofenu rozpoczęto we Francji dopiero 28 lipca 2011 r. Wyniki tych badań mają być opublikowane w 2014 r. Wcześniej odwlekano je tak długo, jak było możliwe, chociaż liczba zażywających baklofen w dużych dawkach (a więc prawdopodobnie jako lek przeciwko uzależnieniom) w tym kraju szacowana jest na 20–30 tys. osób.

Baklofen, czyli tarcza

„Jeżeli terapia jest mieczem do walki z tą śmiertelną chorobą, to baklofen może być wykorzystywany jako tarcza. Najlepiej stosować je razem" – uważa Robert Rutkowski, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień z Warszawy. „Olivier Ameisen odkrył metodę leczenia uzależnień" – komentował Jean Dausset, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1990 r. „Przepisałem baklofen 135 alkoholikom będącym u kresu sił i trzeba uczciwie przyznać, że efekty są wprost cudowne" – twierdzi Renaud Beaurepaire, dyrektor oddziału psychiatrii i kierownik laboratorium psychofarmakologii w szpitalu Paul Guiraud we francuskiej miejscowości Villejuif. To tylko kilka z setek pozytywnych rekomendacji, jakie terapia baklofenem zyskała w ostatnich latach u specjalistów do walki z uzależnieniami. Baklofen oczywiście miewa skutki uboczne, takie jak senność (zwykle wystarczy kilkunasto-, kilkudziesięciominutowa drzemka, aby zregenerować siły), zawroty głowy, kłopoty żołądkowe itp. Ale występują one rzadko i zazwyczaj po kilku dniach ustępują. Wśród najbardziej dolegliwych skutków ubocznych stosowania baklofenu trzeba wymienić czasowy spadek libido u części mężczyzn (jednocześnie trzeźwość zwiększa szanse na to, aby owo libido było do czegoś potrzebne).

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?