Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Cudowny lek na alkoholizm

Daniel Orzechowski

Dr Olivier Ameisen odkrył, że baklofen, lek zwiotczający mięśnie, likwiduje głód u osób uzależnionych

Rewolucja w walce z nałogami

Do tej pory pokutuje mit o kluczowym wpływie woli osób uzależnionych na skuteczną walkę z nałogiem. Każdy alkoholik (narkoman itp.) wielokrotnie słyszał: ,,Gdybyś miał silną wolę...", chociaż ci sami lekarze lub najbliżsi nie oczekują silnej woli do walki z chorobą od cukrzyków, nadciśnieniowców czy gruźlików. Wiele wskazuje na to, że uzależnienie ma podstawy fizyczne, a nie psychiczne.

Ta zadziwiająca niekonsekwencja jest skutkiem bezsilności medycyny wobec uzależnień. Aby nie kapitulować wobec uzależnionych, przerzuciliśmy dziś na nich odpowiedzialność za tę chorobę, nasilając jedynie ich cierpienia i osamotnienie. Liczono, że poddanie ich presji spowoduje ograniczenie uzależnienia. Tymczasem, czego skrzętnie unikają prowadzący terapie uzależnień, odsetek powracających do zdrowia (ale nie wyleczonych, chorym jest się do końca życia) jest mniejszy niż przy stosowaniu placebo i nigdy nie przekracza 15 proc.

Przełamanie tego zabobonu wymaga głębokiej zmiany całego systemu prawnego w zakresie edukacji, sprzedaży środków uzależniających, leczenia, rehabilitacji, odpowiedzialności prawnej za utratę pracy, wypadki itp. Wydaje się, że dopóki skuteczność stosowanych metod leczenia uzależnień będzie tak niska jak obecnie, dokonanie zmian w prawie i mentalności jest ponad siły większości współczesnych parlamentów i społeczeństw. Obecne systemy opierają się głównie na promowaniu trzeźwości oraz kontroli dostępu do alkoholu (i innych używek), chociaż ma to niewielki wpływ na nowe uzależnienia.

Fenomen działania baklofenu polega na likwidacji fizycznej potrzeby sięgnięcia po alkohol. Odkrycie Ameisena z pewnością wymaga społecznego wsparcia w celu kontynuacji badań. Mimo że może się ono okazać znacznie ważniejsze niż wprowadzenie na rynek viagry lub prozacu, nie towarzyszy mu kampania reklamowa i medialna wrzawa.

Dlatego w sprawie alkoholizmu i baklofenu potrzebujemy sprawnego aparatu państwa, który skieruje publiczne środki przeznaczone na przeciwdziałanie alkoholizmowi na weryfikację i oficjalną aprobatę baklofenu jako leku przeciw uzależnieniom.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość