Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polska tytanowa armia

Zbigniew Lentowicz

Polskie firmy zarobią na dostawach żołnierskiego wyposażenia nowej generacji, zaprojektowanego w kraju w ramach programu Tytan.

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak właśnie umieścił sprzęt na liście modernizacyjnych zakupów, na które MON, do 2022 r., przeznaczy 130 mld zł.

Tytanowa umowa z przemysłem zostanie podpisana na początku przyszłego roku – deklaruje wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Armia chce zaraz potem przetestować elementy systemu i zakontraktować pierwsze dostawy kompletnego wyposażenia, aby trafiło ono do żołnierzy w 2016 r.

Po trzech latach badań, inwestycji i pracy konstruktorów z konsorcjum 13 firm sprzęt wymyślony dla Tytana ma zrewolucjonizować indywidualne wyposażenie żołnierzy, a produkującym go firmom zapewnić milionowe dochody. Nie tylko z dostaw dla armii – wiele unikalnych rozwiązań da się zastosować w cywilnych urządzeniach bezpieczeństwa publicznego, w górnictwie czy w diagnostyce medycznej.

– Myślimy o szerokiej komercjalizacji wynalazków – podkreśla Ryszard Kardasz, prezes Bumaru Elektronika (ok. 400 mln zł tegorocznych przychodów), który obecnie jest liderem interdyscyplinarnego programu.

Sprzętowa rewolucja ma polegać na zastosowaniu w indywidualnym rynsztunku żołnierskim zintegrowanych systemów ery informatycznej, nowych materiałów, innowacyjnych środków komunikacji i łączności uwzględniających najświeższe doświadczenia z konfliktów, m.in. operacji w Afganistanie.

– Wyciągnęliśmy wnioski z błędów, które popełnili sojusznicy z NATO i pionierzy modernizacji. Żołnierz nie będzie obwieszony gadżetami jak choinka, dostaje lepszą broń, a do tego przeznaczony do konkretnych zadań, przemyślany, użyteczny zestaw narzędzi, które zwiększają jego bezpieczeństwo, dostarczają informacji, pomagają wykonać zadanie – streszcza Tomasz Mirosław, szef programu Tytan.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe