Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Paraliż płatniczy w Watykanie

Walka z praniem brudnych pieniędzy we Włoszech dopadła turystów, którzy postanowili zwiedzić Watykan.

W stolicy Kościoła katolickiego od stycznia nie można bowiem płacić żadną kartą bankową. Utrudnia to zwiedzanie wszystkim, którzy nie noszą ze sobą gotówki. Bank Centralny Banca d'Italia podjął decyzję o blokadzie transakcji elektronicznych. Watykan formalnie nie jest częścią Unii Europejskiej i nie obowiązują go przepisy wspólnotowe, zaś transakcje obsługiwane były przez tzw. system Pos, administrowany przez włoską filię jednego z niemieckich banków. Zdaniem Banca d'Italia nie było to zgodne z prawem. Blokada systemu spowodowała, że nie można płacić kartą ani za zwiedzanie muzeów, ani nawet na poczcie czy w aptece, znajdującej się na terenie Watykanu.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO