Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Giertych pozwie ojca Rydzyka?

Czy Roman Giertych wystąpi wkrótce z pozwem przeciw ojcu Tadeuszowi Rydzykowi? Z pisma, do którego dotarło „Uważam Rze", wynika, że dawni polityczni sojusznicy mogą wkrótce spotkać się na sali sądowej.

Stosunki między toruńskim redemptorystą a byłym szefem Ligi Polskich Rodzin są już od kilku lat bardzo napięte. Czasy, kiedy sam Giertych i związani z nim politycy byli częstymi gośćmi w Radiu Maryja, minęły bezpowrotnie. Od lat jest na antenie toruńskiej rozgłośni częściej krytykowany niż chwalony, a o zaproszenia do studia nie może się spodziewać. Pod koniec ubiegłego roku program „Informacje Dnia" telewizji Trwam wyemitował materiał, w którym znalazły się słowa, że „były lider LPR przedstawia się jako zwolennik in vitro, łagodzi swój stosunek do ideologii ruchów homoseksualistów czy wreszcie rezygnuje z rozszerzenia ochrony życia dzieci poczętych". Te słowa widocznie zabolały byłego wicepremiera, a dziś wziętego adwokata. W liście do przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, czyli zakonnego przełożonego o. Rydzyka – ojca Janusza Soka – Giertych nazywa je „oszczerstwem" i „kłamliwym pomówieniem".

Były wicepremier nie zatrzymał się na tym. Dalej w liście oskarża dyrektora Radia Maryja i telewizji Trwam o to, że prowadzi wobec niego celową kampanię oczerniającą go „w oczach katolickiej opinii publicznej". Jak czytamy: „Na osobiste polecenie Ojca Dyrektora dziennikarze za prowadzenie przeciwko mnie kampanii zniesławiającej otrzymywali wielotysięczne premie miesięczne." Jak twierdzi, niechęć ojca Rydzyka zaczęła się od spotkania w Krakowie w 2002 r., kiedy to Giertych miał odmówić redemptoryście „podporządkowania politycznego i finansowego LPR jego władzy".

Na zakończenie swojego listu mecenas podkreśla, że tylko osobista interwencja ojca Soka i przeprosiny oraz sprostowanie ze strony Tadeusza Rydzyka mogą zapobiec pozwowi o naruszenie dóbr osobistych.

Chcieliśmy poprosić zakon o ustosunkowanie się do listu, ale w sekretariacie Warszawskiej Prowincji Redemptorystów usłyszeliśmy jedynie – żadnego komentarza nie będzie. Nie ma to sensu.

—kg

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy