Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Herod II zapisal sie w historii jako wielki budowniczy. Jego najwiekszym dzielem byla nowa Swiatynia Jerozolimska

Herod zrehabilitowany

Paweł Łepkowski

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Król Herod był krwawym tyranem, ale rzezi niewiniątek raczej nie urządził

Na pierwszy rzut oka teza, że Herod kazał potraktować swojego syna na równi z plebsem, wydaje się  dość absurdalna. Tym bardziej że po Herodzie na tronie judejskim zasiedli bez większych przeszkód po kolei jego synowie Archelaos i Antypas. Jednak współczesne odkrycia historyczne oraz szczególnie ważne prace izraelskiego archeologa Ehuda Netzera potwierdzają, że król miał wiele żon i sporą grupkę dzieci.

W 29 r. p.n.e. za podszeptem dworskich intrygantów Herod kazał zabić swoją ukochaną żonę Mariamme. Po egzekucji oblubienicy popadł w obłęd, który dzisiaj lekarze zdiagnozowaliby jako bardzo głęboką depresję. Po latach przerodziła się ona zapewne w stałą chorobę psychiczną. Herod stał się człowiekiem obsesyjnie podejrzliwym wobec własnej rodziny

i dworskiej koterii. Kilka lat po śmierci żony zlecił morderstwo trzech swoich synów, których podejrzewał o spisek w celu przejęcia władzy w państwie. Fakt ten nie potwierdza jednak niezbicie wydania rozkazu eksterminacji betlejemskich dzieci. Znamienne, że o takim wydarzeniu nie wspomina w swoich kronikach Józef Flawiusz, który nie tylko nie obdarzał Heroda II wielkim szacunkiem, ale wręcz przeciwnie – z dużą skrupulatnością wytykał mu wszystkie zbrodnie, których zresztą było niemało.

Niepokój budzić może dopiero masowy grobowiec dzieci w wieku do dwóch lat odnaleziony w miejscowości Aszkelon. Niestety, podobnych miejsc z tamtego okresu na obszarze dawnego Cesarstwa Rzymskiego jest wiele. Świadczy to bardziej o ówczesnej brutalnej obyczajowości i wartości życia dziecka niż o konkretnej zbrodni króla Heroda.

Herod odbrązowiony

Anegdota mówi, że któregoś dnia Henryk Sienkiewicz otworzył okno pracowni i krzyknął do dzieci, które hałasując, przeszkadzały mu w pracy: „Herod to był wielki król". Dziatwa bawiła się akurat w jasełka, w których król Herod pełnił obok diabła i śmierci mało pochlebną rolę. Nasz noblista wyraził tym samym pogląd, który wbrew tradycji chrześcijańskiej zaczął utrwalać się już od epoki oświecenia i zyskał na znaczeniu wraz z nowymi odkryciami archeologicznymi w nowożytnym Państwie Izrael.

Herod był wnukiem Antypasa I, zarządcy Idumei ze starożytnej kapłańskiej dynastii hasmonejskiej. Jego syn Antypater, ojciec Heroda, został doradcą arcykapłana i jednocześnie króla Judei, a później etnarchy tej krainy – Jana Hirkana II. Można powiedzieć, że Herod był po mieczu potomkiem najlepszych familii starożytnego Izraela. Należy jednak pamiętać, że przynależność do narodu wybranego dziedziczy się w społeczności żydowskiej po matce. A matką Heroda była Natabejka o imieniu Kypros, którą dzisiaj uznalibyśmy za Arabkę.

W literaturze osławiony król Judei jest przedstawiany jako okrutnik i zarazem wielki wizjoner. Żadna z tych opinii nie jest do końca prawdziwa. Herod nie był genialnym politykiem. Jedną z jego największych pomyłek było opowiedzenie się w wojnie o schedę po Juliuszu Cezarze za Antoniuszem. Kiedy opadły dymy po bitwie pod Akcjum, Herod poczuł oddech zbliżającej się śmierci. Nowy władca Imperium Rzymskiego okazał się jednak człowiekiem niezwykle elastycznym. Oktawian docenił zdolności administracyjne Heroda i należał do ludzi, którzy potrafią okazać miłosierdzie. Herod był zaś osobą dumną i wyniosłą w stosunku do poddanych, ale bardzo giętką wobec rzymskiej metropolii. W zamian za ukorzenie się przed nowym panem Rzymu otrzymał pod zarząd część ziem, które należały do Kleopatry VII, ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu.

Oktawian wiedział doskonale, komu powierza zdobyte terytoria egipskie. Herod był bowiem wielkim budowniczym i świetnym organizatorem. Sama tylko Świątynia Jerozolimska, największe dzieło monarchy, swoimi rozmiarami przyprawiała o zawrót głowy. Do dzisiaj jej pozostałości budzą podziw. Tylko czy na pewno słusznie przypisuje się jej powstanie Herodowi Wielkiemu?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy