Na narty
Subiektywny przegląd polskich oraz europejskich stacji narciarskich
Nasz przegląd stacji narciarskich w Polsce i Europie nie pretenduje do miana przewodnika. Nie jest to także żaden ranking, a jedynie propozycja na spędzenie wolnego czasu. Znajdziecie tu ośrodki małe i duże. Dla zaawansowanych i początkujących. Dla lubiących ciszę i spokój, ale także dla tych, którzy uwielbiają po nartach rozrywkę. Jest to oczywiście wybór subiektywny.
Polska – swego nie znacie
Rodzime stoki na kolana nie powalają. Alpejskich stoków nie będziemy mieli nigdy, ale właściciele stacji narciarskich starają się, jak mogą, i z roku na rok infrastruktura narciarska jest coraz lepsza.
Karpacz
Miasta właściwie przedstawiać nie trzeba. Położone u podnóża Śnieżki (na wysokości 530–890 m n.p.m.), w Dolinie Łomnicy i jej dopływów, jest dużym ośrodkiem turystycznym i sportów zimowych. Jednym z najlepszych w Polsce. Posiada doskonałą bazę noclegową. Zimą raj. Na pewno warto zajrzeć na Biały Jar. Jest tu m.in. sześcioosobowa kolej z osłonami i podgrzewanymi siedziskami. Narciarze mają do dyspozycji trzy trasy narciarskie – od 600 do 1100 metrów długości. Przy Białym Jarze znajduje się centrum szkoleniowe z licencją Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Dla najmłodszych jest ogródek szkoleniowy z wyciągiem. Z kolei kompleks narciarski Kopa to jeden z największych w Polsce. Jest tu siedem wyciągów i sześć tras. Większość sztucznie dośnieżana.
Zieleniec
Zieleniec to największy ośrodek narciarski w Dolinie Kłodzkiej. Leży na wysokości około 950 m. n.p.m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego. Do dyspozycji jest około 30 wyciągów narciarskich rozlokowanych w takiej odległości od siebie, aby nie trzeba było ściągać nart, by przebyć dystans z jednego końca Zieleńca na drugi. Zieleniec ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Dobrze zorganizowana jest także infrastruktura okołonarciarska: liczne szkoły narciarskie i snowboardowe. Śnieg leży blisko 150 dni w roku. Dla osób uprawiających freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe).
Czarna Góra
Ośrodek Czarna Góra w Siennej to położony w Masywie Śnieżnika najnowocześniejszy kompleks wyciągów i tras zjazdowych, wybudowany w Polsce według najlepszych alpejskich standardów. Łączna długość tras narciarskich, o różnej skali trudności, to przeszło 9 km. W infrastrukturze ośrodka znajdują się również parking na 900 samochodów i liczne punkty gastronomiczne. Według badań ankietowych Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej wykonanych w 10 najlepszych stacjach narciarskich w Polsce nartostrady w ośrodku Czarna Góra zostały najwyżej ocenione pod względem różnorodności oraz ich przygotowania. Główną atrakcją jest przejażdżka koleją krzesełkową o długości 1367 metrów, na sam szczyt Czarnej Góry. Na nim znajduje się wieża widokowa, na którą wstęp jest bezpłatny.
Szczyrk
Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca. To jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków narciarskich. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest ponad 30 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Łączna ich długość to 40 km. Szczyrk oferuje swoim gościom kilka ośrodków. W kompleksie narciarskim Czyrna-Solisko do dyspozycji jest 13 wyciągów orczykowych, około 22 km tras zjazdowych o dużym zróżnicowaniu trudności. Dwie z tras posiadają homologację FIS. Centralny Ośrodek Sportu COS na stokach Skrzycznego ma 14 km tras zjazdowych. Jedna z nich jest licencjonowana przez FIS. Dla mniej zaawansowanych lub początkujących poleca się wyciąg orczykowy Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej lub Kaimówka. Ze znalezieniem noclegu także w ferie nie powinno być problemu.