Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Na narty

Iwona Kuśmider, Maria Klim, Marcin Złotko

Subiektywny przegląd polskich oraz europejskich stacji narciarskich

Nasz przegląd stacji narciarskich w Polsce i Europie nie pretenduje do miana przewodnika. Nie jest to także żaden ranking, a jedynie propozycja na spędzenie wolnego czasu. Znajdziecie tu ośrodki małe i duże. Dla zaawansowanych i początkujących. Dla lubiących ciszę i spokój, ale także dla tych, którzy uwielbiają po nartach rozrywkę. Jest to oczywiście wybór subiektywny.

Polska – swego nie znacie

Rodzime stoki na kolana nie powalają. Alpejskich stoków nie będziemy mieli nigdy, ale właściciele stacji narciarskich starają się, jak mogą, i z roku na rok infrastruktura narciarska jest coraz lepsza.

Karpacz

www.karpacz.pl

Miasta właściwie przedstawiać nie trzeba. Położone u podnóża Śnieżki (na wysokości 530–890 m n.p.m.), w Dolinie Łomnicy i jej dopływów, jest dużym ośrodkiem turystycznym i sportów zimowych. Jednym z najlepszych w Polsce. Posiada doskonałą bazę noclegową. Zimą raj. Na pewno warto zajrzeć na Biały Jar. Jest tu m.in. sześcioosobowa kolej z osłonami i podgrzewanymi siedziskami. Narciarze mają do dyspozycji trzy trasy narciarskie – od 600 do 1100 metrów długości. Przy Białym Jarze znajduje się centrum szkoleniowe z licencją Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Dla najmłodszych jest ogródek szkoleniowy z wyciągiem. Z kolei kompleks narciarski Kopa to jeden z największych w Polsce. Jest tu siedem wyciągów i sześć tras. Większość sztucznie dośnieżana.

Zieleniec

www.zieleniec.pl

Zieleniec to największy ośrodek narciarski w Dolinie Kłodzkiej. Leży na wysokości około 950 m. n.p.m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego. Do dyspozycji jest około 30 wyciągów narciarskich rozlokowanych w takiej odległości od siebie, aby nie trzeba było ściągać nart, by przebyć dystans z jednego końca Zieleńca na drugi. Zieleniec ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Dobrze zorganizowana jest także infrastruktura okołonarciarska: liczne szkoły narciarskie i snowboardowe. Śnieg leży blisko 150 dni w roku. Dla osób uprawiających freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe).

Czarna Góra

www.czarnagora.pl

Ośrodek Czarna Góra w Siennej to położony w Masywie Śnieżnika najnowocześniejszy kompleks wyciągów i tras zjazdowych, wybudowany w Polsce według najlepszych alpejskich standardów. Łączna długość tras narciarskich, o różnej skali trudności, to przeszło 9 km. W infrastrukturze ośrodka znajdują się również parking na 900 samochodów i liczne punkty gastronomiczne. Według badań ankietowych Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej wykonanych w 10 najlepszych stacjach narciarskich w Polsce nartostrady w ośrodku Czarna Góra zostały najwyżej ocenione pod względem różnorodności oraz ich przygotowania. Główną atrakcją jest przejażdżka koleją krzesełkową o długości 1367 metrów, na sam szczyt Czarnej Góry. Na nim znajduje się wieża widokowa, na którą wstęp jest bezpłatny.

Szczyrk

www.szczyrk.pl

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca. To jeden z najbardziej znanych w Polsce ośrodków narciarskich. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest ponad 30 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Łączna ich długość to 40 km. Szczyrk oferuje swoim gościom kilka ośrodków. W kompleksie narciarskim Czyrna-Solisko do dyspozycji jest 13 wyciągów orczykowych, około 22 km tras zjazdowych o dużym zróżnicowaniu trudności. Dwie z tras posiadają homologację FIS. Centralny Ośrodek Sportu COS na stokach Skrzycznego ma 14 km tras zjazdowych. Jedna z nich jest licencjonowana przez FIS. Dla mniej zaawansowanych lub początkujących poleca się wyciąg orczykowy Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej lub Kaimówka. Ze znalezieniem noclegu także w ferie nie powinno być problemu.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość