Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Należąca do landu Nadrenii-Palatynatu spółka, która jest właścicielem wyścigowego toru Nuerburgring, ma nadzieję na powrót do działalności na wiosnę 2013 r.

Zbankrutowała w lipcu 2012 r., obciążona 350 mln euro długu spowodowanego budową kompleksu hotelowo-handlowego. Spółka planuje do tego czasu znaleźć finansowanie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyścigi GP Niemiec 2013 rozegrają na Nuerburgringu.

W 2013 r. będzie miał premierę nowy Nissan X-Trail. Samochód otrzyma nowe nadwozie i trzy rzędy foteli. Pod maski trafią dwulitrowe silniki: benzyna z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem oraz turbodoładowany diesel. Skrzynie biegów (ręczna i bezstopniowa) będą miały po sześć przełożeń.

Audi w ostatnim roku sprzedało blisko 1,35 mln aut – o 12,7 proc. więcej niż w 2011 r. Do sukcesu przyczyniły się SUV-y Q3 i Q5, a także mały hatchback A3. Najszybciej popyt rósł w Chinach (o 26 proc.) i w USA (o 18,6 proc.). Wzrost sprzedaży zachęcił koncern do budowy fabryki w Meksyku. Zakład ruszy w 2016 r. i będzie produkował SUV-y.

Najdroższym brytyjskim autem sprzedanym na aukcji został wyścigowy, jednomiejscowy Bentley 4,5 litra ze sprężarką, którym w latach 1929–1931 ścigał się słynny kierowca Henry „Tim" Birkin. Podczas czerwcowej aukcji w Goodwood samochód został sprzedany za 5,04 mln funtów.

TRW, dostawca komponentów motoryzacyjnych, przewiduje, że w 2015 r. co piąty wyprodukowany w Europie samochód będzie wyposażony w elektryczne hamulce parkingowe. To rozwiązanie najszybciej trafi do aut klasy wyższej i średniej – za trzy lata będzie spotykane w co drugim samochodzie. TRW dostarcza takie hamulce od 2001 r.

Jaguar na marcowym salonie samochodowym w Genewie pokaże sportowy model F. Marka przygotowuje kolejne nowości, w tym Crossovera, który będzie konkurować z BMW X3 oraz Audi Q5. Z kolei najmniejszy Jaguar oznaczony X760 będzie konkurował z sedanami Mercedes Klasy C, BMW 3 i Audi A4. Jaguar ma otrzymać napęd na cztery koła i wykorzysta aluminiową platformę PLA (od Premium Lightweight Architecture). Wykorzysta ją także następca modelu XF.

Jesienią 2013 r. Mitsubishi wprowadzi do oferty dwa nowe miejskie modele, wykorzystujące nową, globalną platformę. Auta są sprzedawane w Azji pod marką Mirage. Zastąpią Colta, który przez kilka lat produkowany był m.in. w holenderskiej fabryce, wykupionej w 2012 r. przez lokalnego producenta autobusów.

Volvo zainwestuje w nowe silniki i platformy 11 mld dol. Nowa generacja czterocylindrowych silników, nazwana VEA (Volvo Engine Architecture), zastąpi wszystkie dotychczasowe i będzie montowana w podwoziach generacji SPA (Scalable Product Architecture). Połowa inwestycji trafi do Szwecji, gdzie zostaną rozbudowane produkcja aut i działy badawcze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe