Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Made in Mama i Tata

Tomasz Krzyżak

Parlamenty Polski i Francji usiłują zalegalizować małżeństwa homoseksualistów

W marszu szli obok siebie francuska felietonistka katolicka Frigide Barjot i Tugdual Derville – delegat stowarzyszenia przeciw aborcji Alliance Vit". Obecni byli także szefowie lub wysokiej rangi przedstawiciele różnych partii i ugrupowań politycznych, z Unią na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na czele, jak również monarchiści i nacjonalistyczna Akcja Francuska. Do Paryża ruszyła też całkiem spora grupa Polaków. – Nie mogło nas tu nie być. Panowała atmosfera radości i rodzinnego święta. Francuzi dziękują nam za solidarność i udział w manifestacji – mówiła Joanna Szałata z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia ze Szczecina. Francuzi dostali też mocne wsparcie z Watykanu.

– Proponowanie, by zamiast o matce i ojcu mówić o rodzicu A i rodzicu B, to narażanie się na śmieszność – mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia. – Równość to jedno, a szacunek dla różnorodności to drugie. By mieć równość, konieczne jest poszanowanie różnorodności – uznał.

Tymczasem francuski rząd wydaje się  głuchy na głos ulicy. Rząd jest zdeterminowany, by wprowadzić małżeństwa homoseksualne – oświadczyła rzeczniczka francuskiej Rady Ministrów Najat Vallaud-Belkacem dzień po wielkiej manifestacji. Uznała, że będzie to „historyczny postęp" dla całego społeczeństwa. – To w parlamencie będzie się toczyć dyskusja w tej sprawie, a nie na ulicy.

Jeżeli parlament przyjmie kontrowersyjny projekt, Francja będzie siódmym krajem Unii Europejskiej, w którym uznawane są małżeństwa homoseksualne. Osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w Belgii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Danii. W Europie możliwość taka istnieje również w dwóch krajach spoza UE – Islandii i Norwegii. Z kolei rejestrowanie związków tej samej płci dopuszcza już 14 krajów UE i trzy państwa nienależące do Unii. Spośród krajów dopuszczających małżeństwa homoseksualne tylko Portugalia nie zezwala na adopcję dzieci.

Polska próba legalizacji

Ostatnio – 11 stycznia – Sąd Najwyższy Włoch zgodził się, by dziecko wychowywały dwie kobiety. Włoski sąd odrzucił jako „niedopuszczalne uprzedzenie" stanowisko, że wychowywanie dzieci przez pary homoseksualne wyrządza im szkodę. – Zezwalanie parom homoseksualnym na adoptowanie dzieci czyni z nich towar – twierdzi arcybiskup Vincenzo Paglia. – Wszelkie patologie są niebezpieczne dla samego dziecka i całego społeczeństwa.

Obserwatorzy nie mają wątpliwości: decyzja sądu to krok w kierunku uznania we Włoszech małżeństw homoseksualnych.

Także polski parlament będzie debatował o małżeństwach homoseksualnych. Na posiedzeniu, które zaczyna się w środę, Sejm zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich. Dwa projekty zgłosiły wspólnie kluby Ruchu Palikota i SLD (posłem sprawozdawcą jest Robert Biedroń), swoje rozwiązania zaproponował też Klub PO (autor Artur Dunin). Projekty, pod którymi podpisali się posłowie RP i SLD, zakładają inne modele prawne w sprawie związków partnerskich. Obydwa dają możliwość zawarcia związku parom homoseksualnym. Przewidują, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego stosowne oświadczenia.

Swój projekt o umowie związku partnerskiego ma też Platforma. Zakłada on, że dwie osoby – hetero- lub homoseksualne – mogłyby zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt reguluje też m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego.

– Projekty te zmierzają do nadania dowolnym parom osób pełnoletnich: hetero- czy homoseksualnym, praw i obowiązków małżeństwa, przez co kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie. Są one sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa – komentują Antoni Szymański i Paweł Wosicki, członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski i przypominają, że w Konstytucji RP jest zapis: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe