Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

World Orchestra w drodze

Grzegorz Benda

Wywiad z twórcą World Orchestry Grzechem Piotrowskim

A muzyka? Co byście w tej Afryce zagrali?

A czego ty byś się spodziewał?

Twojej muzyki zatopionej w klimatach afrykańskich.

Tak, właśnie tak. Choć każdy słuchacz odbierze tę muzykę inaczej, po swojemu i przez pryzmat tego, jakiej wcześniej muzyki słuchał.

Ideą World Orchestry jest tworzenie nowej muzyki. To twoja orkiestra i gra twoje kompozycje. Czy kiedy komponujesz, wiesz, jakimi środkami i instrumentami dysponujesz i z kim ją wykonasz?

Każdy artysta to moja oddzielna z nim relacja. Słucham jego muzyki, mam wszystkie płyty, poznaję jego możliwości. Norweski gitarzysta, twórca nu jazzu Eivind Aarset jest nowoczesny, ale się... nie spieszy. Theodosii Spassov, bułgarski mistrz kavala, reprezentuje muzyczne serce tego regionu, Ruth Wilhelmine ze skalą głosu pięć oktaw sprawia, że każda najlepsza wokalistka pop idzie do szkół lub przestaje śpiewać, Terje Isungset, twórca nowego kierunku sztuki Ice Music grający na instrumentach z lodu, kamieni i patyków – nie do zastąpienia. Ale ja nie wyznaczam im partii innych niż ich droga muzyczna, bo cały nasz muzyczny koncept tkwi w pokazaniu ich wyjątkowości. W trakcie komponowania nowego utworu przychodzi moment, że... o, tutaj słyszę tego muzyka, a tam – tego. I wiem, że każdego mogę wykorzystać w jakimś zakresie. Są tacy, którzy mają 360 stopni (takich jest tu wielu), ale są i tacy, którzy są tylko rodzynkami.

Ale genialnymi!

Nie do zastąpienia! Norweg Terje Isungset gra na patykach, kamieniach i instrumentach z... lodu, a Vladiswar Nadishana z Syberii każdego muzyka może wpędzić w kompleksy, bo gra na ponad 80 instrumentach.

Masz też w orkiestrze Chińczyka, który gra na jakimś nieprawdopodobnym instrumencie.

To Wu Wei grający na shengu, instrumencie sprzed 4 tys. lat. W to się dmucha, a do środka wlewa się wrzątek. Wydaje dźwięk podobny do akordeonu, którego jest praprapra-praprapradziadkiem. Te 4 tys. lat temu Chińczycy mieli już zapis nutowy, więc opowiadanie, że to jazz jest nadgatunkiem albo że jest nim muzyka europejska czy klasyczna, to ewidentne nadużycie. Nikt nie wie, kiedy muzyka się narodziła. Jest drogą, kontynuacją, jest rozwojem wspólnej świadomości świata. Narodziła się ze strachu, krzyku, może z żalu. Na pewno z głębokich emocji. Może z utraty, może ze szczęścia? A może z przeciwieństw.

Jak yin i yang, jak... kobieta i mężczyzna.

Nie będę pytał o inne instrumenty. Jest ich tyle, że wypadałoby poświęcić im osobny artykuł. Pomimo takiego zestawu to wciąż muzyka współczesna!

Tak, ale żeby ją zrozumieć, musisz znać wiele języków. Muzycznych! Ktoś, kto słucha wyłącznie metalu, nie zrozumie. Ma zbyt ubogi zasób „słów".

A wy tam na scenie mówicie różnymi językami...

Niekiedy jednocześnie!

I świetnie się rozumiecie. Imponujące jest i to, że ci wirtuozi wyrażają zgodę na sprowadzenie ich do roli muzyków... orkiestrowych! To wielki sukces tego projektu. I samego pomysłu. Tego, że jest on dla nich aż tak ważny, że na to pozwalają. To – zostawmy na boku skromność – twój wielki sukces, bo potrafiłeś ich przekonać. Także swoją muzyką. Nie każdemu jest to dane. Dlatego to pierwsza i jedyna taka orkiestra. I stworzona przez Polaka!

Mam takie marzenie, by zagrała kiedyś orkiestra smyczkowa złożona z samych największych solistów. Że te największe gwiazdy zasiądą razem. Na razie to tylko idea, ale wydaje się tak mocna, że pewnie nikt nie powiedziałby „nie" i może, paradoksalnie, zagraliby za niewielkie honoraria. Mamy w zamyśle i inne przedsięwzięcie, które dziś wydaje się niewykonalne, ale... właśnie dlatego idziemy w tę stronę.

O World Orchestrę upomniała się Ameryka! Komunikat nie pozostawia żadnych wątpliwości: „Adam Gołębiowski (Tidal Water Records) we współpracy z Jimem Moreyem (były agent Michaela Jacksona) będą reprezentować World Orchestrę w USA i na świecie, jak również zajmą się rozwojem kariery artystycznej Grzecha Piotrowskiego".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy