Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nudne oblicze Greya

Agnieszka Niemojewska

Nowe oblicze Greya", ostatni tom trylogii „Pięćdziesiąt odcieni", przeczytałam z zawodowego obowiązku. I przeżyłam wstrząs... i to nie z powodu zawartych treści.

E.L. James,
Nowe oblicze Greya,
Wyd. Sonia Draga

Nie przypuszczałam bowiem, że można pisać gorzej niż Stephenie Meyer (Saga „Zmierzch") i odnieść równie spektakularny sukces wydawniczy. Rzecz dotyczy romansu, a następnie małżeństwa studentki Anastasii i multimilionera Greya. Ale z dramaturgią zdarzeń pomiędzy parą kochanków jest gorzej niż źle. Cokolwiek by się działo (podróż poślubna po Europie, ucieczka przed pościgiem, pożar, włamanie), dla bohaterów książki stanowi jedynie pretekst do uprawiania seksu we wszelkich możliwych konfiguracjach (a przebieg każdego zbliżenia opisany został ze szczegółami). Jak dla mnie: wieje nudą. Naprawdę wszelkie gadżety i zabawy „łóżkowe" wymyślono znaaacznie wcześniej niż w XXI w., a nieporównanie lepiej  o sado-maso pisał choćby de Sade.

Dialogi w książce pani James są pozbawione znaczenia i napisane bez polotu, nie nakręcają fabuły, nie wzbogacają osobowości bohaterów (ewentualnie mają być instrukcją obsługi kolejnego gadżetu czy kolejnej pozycji).

Z połączenia infantylności z wyuzdaniem może powstać literatura (vide „Lolita" Nabokova). Z połączenia mentalności pensjonarki z niewolnicą – jak widać nie.

Statystyki sprzedaży nie kłamią (bestseller!), w sieci roi się od „ochów" i „achów" młodych dziewcząt. Ale – na szczęście – można też znaleźć inne wpisy: „Szkoda mi czasu na tę książkę".

I słusznie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej