Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Trzy tony dźwięku

Grzegorz Benda

Dzwony i dzwonki to najlepsze muzyczne lekarstwo na ukojenie myśli. Weber kocha je od lat

Pantha du Prince & The Bell
Laboratory,
Elements of Light,
Rough Trade

W latach 90. jedno z warszawskich liceów wyróżniało się w Polsce jako... „szkoła bez dzwonków"! Uczniowie byli zachwyceni, kiedy nauczyciele kończyli lekcję wcześniej. Nauczyciele również, bo mogli lekcję odrobinę przedłużyć. Była to szkoła eksperymentalna, a unicestwienie tego skrzeczącego urządzonka było jednym z pomysłów na odstresowanie tej instytucji.

Odwrotne zdanie na temat dzwonków ma niemiecki twórca muzyki techno Hendrik Weber (Pantha du Prince). Kocha je, a one najwyraźniej oddźwięczają mu to uczucie.

Kiedyś występował na festiwalu w Oslo. Po koncercie do jego uszu dobiegły dźwięki dzwonów z pobliskiego kościoła. Zachwycił się, a że od lat fascynuje się muzyką klasyczną, powiedział, że chciałby skomponować utwór na dzwonnicę. Siedzący obok Norweg podchwycił pomysł i... władze Oslo zaproponowały Weberowi skomponowanie utworu na umieszczony w miejskim ratuszu karylion. To zespół dzwonów wieżowych, na których grywa się młoteczkami. Podjął to wyzwanie i w 2010 r. w Oslo zabrzmiała jego kompozycja transmitowana na całe miasto. Weber zebrał zespół muzyków, z którym zagrał kilka koncertów.

Marzyło mu się stworzenie dźwiękowej mapy miasta opartej na melodiach granych przez różne dzwony, ale zamysł okazał się wtedy zbyt skomplikowany.

O muzykach z Oslo i karylionie nie zapomniał! Właśnie ten instrument rozpoczyna jego najnowszą płytę zatytułowaną „Elements of Light". Jego i norweskich muzyków grupy The Bell Laboratory. Wszystkie instrumenty brzmią (i współbrzmią) tu naprawdę znakomicie, a jeden z nich imponuje dodatkowo także wyglądem. To trzytonowa konstrukcja złożona aż z 50 elementów!

Ale najważniejsza jest oczywiście muzyka. Jedna kompozycja podzielona na pięć części: intymnie zapraszającą („Wave"), rytmiczną („Particie"), roztęsknioną („Ponton"), transową („Spectra Split") i pożegnalną („Quantum"), z pięknie wygraną na karylionie codą. Do usłyszenia...

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez