Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Morze Wschodniochinskie. Wyspy Senkaku (Diaoyu), o ktore Japonia i Chiny wioda spor

Wojna japońsko-chińska

Paweł Łepkowski

Spór o tereny roponośne może doprowadzić do starcia mocarstw

Na początku marca 2012 r. Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych przyjęło projekt wydatków publicznych na kolejny rok budżetowy. Rzecznik parlamentu Li Zhaoxing oświadczył, że nakłady na siły zbrojne wzrosną o 11,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Oznacza to, że ponaddwumilionowa armia otrzyma 672,4 mld juanów (106,7 mld dol.) na utrzymanie i zakup nowego sprzętu.

Eksperci z dziedziny obronności uważają jednak, że ta kwota to tylko przykrywka. 106 mld dolarów starczy na utrzymanie dotychczasowej infrastruktury oraz zapewnienie warunków bytowych kadry oficerskiej i żołnierzy poborowych.

Wydatki modernizacyjne, w tym szczególnie na doskonalenie broni nuklearnej oraz na program kosmiczny, wymagają znacznie większych nakładów. Uważa się więc, że realny budżet sił zbrojnych wynosi co najmniej 200 mld dolarów.

W 2011 r. Chiny miały drugi co do wielkości – po USA (698 mld dol.)

– budżet militarny na świecie. Niepokoić może fakt, że z roku na rok różnica pomiędzy budżetami armii obu tych państw systematycznie się zmniejsza. W dodatku Chiny stały się samowystarczalne pod względem produkcji i wiedzy technologicznej.

W stanie zagrożenia ChALW ma pod bronią 3,25 mln żołnierzy. Z tego około miliona stanowią przeszkolone oddziały paramilitarne. W najbliższych latach Chińczycy zastąpią ok. 6000 czołgów pochodzących głównie z dawnego ZSRR nowymi, w tym głównie chińskimi ZTZ-99, dorównującymi zdolnością bojową amerykańskim czołgom Abrams M1. Prawdziwymi drapieżnikami broniącymi chińskiego nieba są coraz liczniejsze myśliwce przechwytujące J-20, nie bez powodu nazywane „potężnymi smokami". Te szturmowce są produkowane w Chinach na licencji rosyjskiego myśliwca Su-27 i przez wielu ekspertów są uznawane za najlepsze na świecie w swojej klasie. Także chińska marynarka wojenna przechodzi szokującą metamorfozę. W 2009 r. podczas obchodów 60. rocznicy jej utworzenia prezydent Chin w porcie-twierdzy Qingdao odebrał z pokładu niszczyciela „Shijiazhuang" defiladę 25 okrętów. Wówczas po raz pierwszy zaprezentowano dwa z dziesięciu chińskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym: „Długi Marsz 6" i „Długi Marsz 3". Dwa lata później prasa podała, że w szanghajskiej stoczni powstaje pierwszy chiński lotniskowiec „Shi Lang", mający około 300 m długości i 73 m szerokości. Okręt ten jest wzorowany na rosyjskim „Wariagu".

Dynamiczna rozbudowa i modernizacja chińskich sił zbrojnych wywołuje szczególny niepokój w tych krajach ościennych, z którymi Chiny toczą spory terytorialne. Zatarg o niewielkie wysepki na Morzu Wschodniochińskim to tylko jeden z konfliktów. W 2011 r. ponownie rozgorzał spór między Chinami, Wietnamem i Filipinami o własność roponośnych wód terytorialnych wokół archipelagu Parceli i Spratly. Beczką prochu można także nazwać pogranicze chińsko-indyjskie, zwłaszcza Aksai Chin (część Wyżyny Tybetańskiej o powierzchni 38 tys. km kw.) oraz NEFA – sporną część indyjskiego stanu Arunachal Pradesh, do której prawo roszczą sobie obie potęgi. Jednak najbliższy i najgroźniejszy w skutkach może być konflikt o roponośne wysepki Diaoyu (Senkaku).

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej